TOEFL Sınavı

Toefl Sınavı Nedir?

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

TOEFL dünya genelinde 130 dan fazla ülkede, 8500 kurum ve kuruluşta İngilizce yeterliliğini ölçmek için uygulanır. Eğitim dili İngilizce olan çoğu kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Sınav günümüzde iki formatta düzenlenmektedir; IBT (Internet Based Test) ve PBT (Paper Based Test). PBT sınavı artık çok yaygın olmamakla birlikte bazı lokasyonlarda halen uygulanmaktadır. TOEFL IBT ise uygulanmaya başladığı 2005 yılında itibaren en çok tercih edilen formattır.

Sınav hakkında daha detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan http://www.ets.org/toefl sayfalarını ziyaret ediniz.

TOEFL Sınavı Kimler için Gereklidir?

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarından muaf olmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

ABD, Kanada, Avustralya, Ingiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan üniversitelere lisans, yüksek lisans veya doktora başvurusu yapmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler. Genellikle kabul notu 79 ve üzeri olarak gerçekleşmektedir.

İngilizce düzeyinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlere iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler (Türkiye İş Bankası, THY, Anadolu Sigorta, Akbank ve Garanti Bankası gibi) bu sınavdan faydalanabilirler.

Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

Hangi Kurumlar TOEFL Sınavını Kabul Ediyor?

  • Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan pek çok Üniversite ve Kolejler,
    •Profesyonel Kurum ve Kuruluşlar,
    •Göçmenlik departmanları,
    •Avustralya ve İngiltere için vize departmanları,

Sınavları kabul eden kurum ve kuruluşların detaylı listesini incelemek için;

http://www.ets.org/toefl/ibt/about/who_accepts_scores

sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Toefl Sınav Formatı ve Puanlaması

IBT sınavında öğrencilerin, konuşma becerisi (Speaking Skills), dinlediğini anlama becerisi (Listening Skills), okuduğunu anlama becerisi (Reading Skills) ve kompozisyon yazabilme becerisi (Written English Skills) ölçülmektedir.

Sınavda her bir bölüm (Listening, Reading, Speaking, Writing) 30 puan olmak üzere toplam 120 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

 

IBT Sınav Formatı ve Puanlama

 

BÖLÜM ZAMAN SORU ADEDİ İÇERİK
READİNG 60-80 DK 36-56 AKADEMİK METİNLERDEN 3-4 PASAJ OKUNMASI VE SORULARIN CEVAPLANMASI
LISTENING 60-90 DK 34-51 OKUL ORTAMINDAKIBIR DERS, ARGUMAN VEYA SOHBET DINLENEREK, SORULARIN CEVAPLANMASI
BREAK 10 DK    
SPEAKING 20 DK 6 TANIDIK BIR KONU HAKKINDA FIKIRLERINI ANLATMA ILE OKUMA VE DINLEMELERLE ALAKALI KONUSMALAR
WRTING 50 DK 2 INTEGRATED VE INDEPENDENT KOMPOZISYON YAZIMI

 

 

Okuma ve Dinleme bölümleri bilgisayar tarafından değerlendirilir. Okuma bölümü, akademik yazılardan paragraflar okumak ve soruları cevaplamak şeklindedir. Dinleme bölümü ise, herhangi bir ders, sınıftaki bir münazara veya sohbetlerden ve bunlara ait soruların cevaplanmasından oluşmaktadır.

Konuşma Bölümündeki 6 bölümden her biri 4 üzerinden değerlendirilir ve toplamı, 0-30 aralığındaki karşılığına çevrilir.

Yazma bölümü; Integrated ( bütünleşik ) ve independent (bağımsız ) kompozisyonlardan oluşur. 2 bölümde 0-5 arasında degerlendirilir ve toplamı 0-30 arasındaki karşılığına çevirilir. Yazma bölümünde özellikle, fikir geliştirme, kompozisyonun organizasyonu, gramer, kelime bilgisi, fikiri tamamlama gibi öğeler değerlendirilir.

Konuşma ve yazma bölümündeki Cevaplar ETS’nin sertifikalı sınav değerlendirme uzmanları tarafından puanlanır.

 

TOEFL IBT

 

BOLUM PUAN KARSILIKLARI
READING 0-30 HIGH (22-30)

INTERMADIATE(15-21)

LOW (0-14)

LISTENING 0-30 HIGH (22-30)

INTERMADIATE(15-21)

LOW (0-14)

SPEAKING 0-30 SCORE SCALE GOOD (26–30)

FAIR (18–25)

LIMITED (10–17)

WEAK (0–9)

WRITING 0-30 SCORE SCALE Good (24–30)

Fair (17–23)

Limited (1–16)

TOPLAM PUAN 0-120

 

Sınava Nasıl Başvurulur?

TOEFL sınav başvurularınızı online olarak ETS’ nin web sitesinden yapabilirsiniz. Online olarak başvuru yapacak adayların, ETS ‘nin sitesinde öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Ardından, teste girecekleri şehre göre bir sınav merkezi ve tarih seçerek başvurularını yapabilirler.

Sınav başvurularınız danışmalarımız tarafından da yapılabilmektedir.

Sınav kayıt ücreti : 185 $ dır.

Kayıtlar sınav tarihinden 1 hafta önce kapanmaktadır. Adaylara tavsiyemiz sınav başvurularını en az 1 ay öncesinden yapmalarıdır.

Sınav başvurularınız ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkde bulabilirsiniz;
http://www.ets.org/toefl/ibt/register/

 

Toefl Tarihleri

Sınavlar, Türkiye’ deki yetkili sınav merkezlerinde çeşitli şehirlerde düzenlenmektedir. TOEFL tarihleri talebe ve sınav merkezlerinin programlarına göre değişmekle birlikte, ortalama her hafta bir sınav seçeneği bulunmaktadır.

Toefl Sonuçları

Sınav sonuçları ortalama 10 gün içinde online olarak http://www.ets.org/toefl adresinden öğrenilebilir. Ayrıca sınav tarihinden sonra, ortalama 13 gün içinde Test Sonuç Raporunuz posta ile adresinize de gönderilecektir. Ayrıca sınav başvurunuz esnasında seçtiğiniz 4 kuruma da sınav sonuçlarınız ücretsiz olarak ulaştırılır.

Test Sonuç Raporunda, Listening, Reading, Writing ve Speaking bölümleri ayrı ayrı 30 üzerinden değerlendirilir ve bunların toplamı da genel sınav sonucunuzu oluşturur. Sınav sonuçları 2 yıl geçerlidir.