ÖYP’de Sinsi Plan

ÖGESEN öğretim elemanları sendikası, son dönemlerde ÖYP ile alakalı ve akademisyenlerin durumu ile ilgili basın açıklaması yaptı. ÖYP’de Sinsi Plan adıyla ÖGESEN adına genel başkan Dr. Vahdet Özkoçak’ın yaptığı basın açıklaması şu şekildedir:

ÖYP’de Sinsi Plan

Son günlerde, 33/a statüsüne geçişlerin durmasına kısa bir süre kala ÖYP’de hakların iadesi için oluşan olumlu hava ne yazık ki servis edildiği çok belli olan haberler ile yıkılmak ve hiçbir suçu olmayan masum akademisyenler de mağdur edilmek istenmektedir. Elbette bu kadroları hak etmeden işgal eden emek hırsızları ivedi şekilde bulunarak en ağır cezalara çarptırılmalıdır. Bu emek hırsızları, ister ALES, ister dil isterse de başka bir sınavın sorularını çalmış olsun, devlet tarafından ödenen maaşlar geri alınmalı ve en ağır hapis cezaları ile yargılanmalıdırlar.

Daha önceki yıllarda da gündeme gelen ve ne hikmetse mecliste ÖYP’nin konuşulduğu gün tekrar servis edilen ALES sorularının çalınması haberi, aynı gece bir anda ÖYP üzerinden yürütülen bir algı operasyonuna dönüştürülmüştür. Ulusal bir gazetede çıkan haberde neredeyse ÖYP’li araştırma görevlilerinin tamamına kripto FETÖCÜ denilmiştir.

ÖYP’de kullanılan sınavlar bütün alımlarda ve lisansüstü eğitimlerde kullanılan aynı sınavlardır. Yani sadece ALES veya sadece dil puanı ile atama yoktur. Bu durumda çalınan sorularla her atama türünden hak etmeyenlerin atanmış olabileceği bariz bir gerçek iken neden sadece ÖYP üzerinden algı yürütülmeye çalışılmaktadır? Cari usul atamaların, merkezi atama olan ÖYP’nin kontrol edilmesinden çok daha kolay kontrol edilebileceği aşikardır. Üstelik ÖYP’de FETÖ’nün o dönemki en büyük kozlarından biri olan mülakat da yoktu. Eğer bu araştırma görevlilerinin neredeyse tamamı FETÖ’cü ise neden işten atılmaları ertelenmektedir? Keza en üstten en alta bütün kamu personeli, bağlantısı bulunması durumunda anında gereken yapılmaktadır.

ÖYP Araştırma Görevlileri ile diğer bütün kamu personeli arasında FETÖ temizliği bakımından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Keza KHK ile ihraç edilmiş ÖYP’liler de bulunmaktadır. Bu durumda devletimiz FETÖCÜ’leri tespit ettiği anda işten atmaktadır. 50/d statüsüne geçirilme bir işten atma değildir. Bu statü çok eski zamanlardan beri zaten var olan ve uygulanan bir statüdür. Yani akademisyen olmanıza engel değildir.

50/d ile mezun olduktan sonra öğretim üyesi olan binlerce akademisyen bulunmaktadır. Dolayısı ile doktora bittikten sonra kadro olmadan da yeni akademisyen kadrosu aranarak akademisyenliğe devam edilebilir ki YÖK Dünya standardı olduğu gerekçesi ile hali hazırda bu sistemi önermekte ve 2018 itibari ile tamamen bu sisteme geçmektedir. Bu durumda 50/d kadrosunda alınacak olması FETÖ şüphesi yüzünden midir? ÖYP’lilerin statüsünün değiştirilmesi durumunun FETÖ ile alakası bulunmamaktadır.

Bu durumun FETÖ ile alakalı olmadığı Habertürk internet sitesinde Sevilay Yılman (Yükselir) tarafından yazılan (Kaynak: http://www.haberturk.com/yazarlar/sevilay-yaziyor/1302641-nereden-biliyorsunuz-konusmadigimizi) YÖK Başkanına dayandırılan yazıda ve Hürriyet internet sitesinden haber olarak çıkan YÖK Başkanı Saraç’ın açıklamalarında (Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yok-baskanindan-arastirma-gorevlisiaciklamasi-40234886) teyit edilmiştir.

Ayrıca TBMM Eğitim Komisyonu Sözcüsü ve Ak Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın, ÖYP’de akademisyenlere verilen kadro garantisinin kaldırılmasının uzun zamandır planlandığını, bu hakkın ‘daha başından alınmış yanlış bir karar’ olduğunu söylemiştir (Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-37383762).

Bu durumda bu haber aynı zamanda YÖK Başkanı ve Ertan AYDIN’a da yalancı demektedir. Ancak unutulmamalı ortada kazanılmış haklar bulunmaktadır. Artık bu tür algı operasyonları bırakılmalı, suçlu olanlar kesin olarak bulunarak uzaklaştırılmalı ve masum insanlara KAZANILMIŞ HAKLARı iade edilmelidir. Unutulmamalı ki bir kişi bile mağdur olsa, mazlumun ahı hepimizi bulacaktır.

Saygılarımızla

Dr. Vahdet ÖZKOÇAK

ÖGESEN Genel Başkanı

 

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir