YLSY Tercihlerinde Tüm Merak Edilenler

YLSY’ye başvurmayı düşünen adayların kafasındaki soruları detaylı şekilde cevapladık.

 

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışında Lisansüstü eğitim görmek üzere üniversiteler ve kamu kurumları adına öğrenci yurtdışına gönderecek.

YLSY ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını aşağıda sizler için açıklamaya çalıştık.

İlan edilen lisansüstü gruplar, kontenjanlar, öğrenim görülecek ülkeler ve başvurabilecek lisans mezunlarını görmek için TIKLAYINIZ.

Kılavuza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

YLSY Sıkça Sorulan Sorular

 

1. YLSY Nedir?

YLSY, yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme programıdır.

2. YLSY’e Nasıl Başvurulur?

YLSY’ye başvuru ÖSYM üzerinden yapılır. Başvuru tarihleri hem www.osym.gov.tr hem de www.yyegm.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilir.

YLSY’ye başvuru İKİ AŞAMALI olarak gerçekleştirilir:

A) BİRİNCİ AŞAMA (Seçme / ALES puanı üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanma):

1) Adaylar BAŞVURABİLECEK LİSANS MEZUNİYET ALANLARI sütununda mezun oldukları lisans bölümünün adı varsa ALES puanlarını kullanarak LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GRUPLARI sütunundan en fazla 30 (otuz) tercih yapabilecektir.

2) ALES puan üstünlüğüne göre 3 (üç) katı aday arasına girdikleri LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GRUBU için sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaklardır.

Yani ilk aşamada kurum seçimi yapılmayacak, alan seçimi yapılacaktır.

B) İKİNCİ AŞAMA (Yerleştirme / sözlü sınavına girilen lisansüstü öğrenim grubu için açılan kurum kontenjanlarına YLSY puan üstünlüğüne göre yerleşmeye hak kazanma):

a) ALES puanının %40’ı, sözlü sınav puanının %40’ı ve lisans mezuniyet notunun %20’sinin hesaplanmasıyla belirlenen YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar kurum tercihi yapmaya hak kazanacaklardır.

b) YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar, sözlü sınavına girdikleri lisansüstü öğrenim grubu için açılan kurum kontenjanları arasından en fazla 30 (otuz) tercih yapabileceklerdir.

c) Adaylar YLSY puanı üstünlüğüne göre kurum kontenjanlarına yerleştirilecektir.

 

3. YLSY Puanı Var mıdır? Varsa Nasıl Hesaplanır?

Evet, vardır. ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmede ALES puanınız dikkate alınır. Mülakattan sonra ALES puanınızın %40’ı, mülakat puanınızın %40’ı, genel not ortalamanızın %20’si alınarak YLSY puanınız hesaplanır.

4. YLSY’de Puan Barajı Var mı?

Başvurabilmeniz için ALES puanınızın 70 ve üstü, ortalamanızın da 2,5/4 ya da 65/100 ve üstü olması gerekmektedir. Ayrıca YLSY puanınızın da en az 70 olması gerekmektedir. Bunun dışında bir baraj yoktur.

5. Yüksek Lisans Yapıyorum, YLSY’ye Başvurabilir miyim? Kazanırsam Yüksek Lisansıma Ne Olur?

Türkiye’de yapmış olduğunuz yüksek lisansın YLSY ile hiçbir ilgisi yoktur. Yurt dışına çıkmadan önce yüksek lisansınıza devam edebilir, yüksek lisansınızı bitirebilirsiniz. Yurt dışına çıkarken de kayıt sildirmenize gerek yoktur ancak yurt dışından derslere devam edemeyeceğiniz için mecburen pasif durumda kalacaktır.

Doktoraya kabul almanız yüksek lisansınızla ya da MEB’le ilgili bir durum değildir, tamamen kabul almak istediğiniz üniversiteye bağlıdır. Yurt dışında çoğu üniversite lisans mezuniyetiniz ile doktoraya başvurmanızı ve başlamanızı kabul etmektedir ancak isterseniz ve imkan da varsa yükseğinizi bitirip öyle de doktoraya başvurabilirsiniz.

Üniversite ve MEB kadrolarında doktora yapılmasının zorunlu olduğu, TPAO, DSİ gibi kurum kadrolarında ise doktoraya izin verilmediği unutulmamalıdır.

Ayrıca erkekler için yüksek lisansınızı bitirdiyseniz ve askerliğinizi yapmadıysanız ikinci bir yüksek lisans yapamayacağınızı, ancak doktora yapabileceğinizi unutmayınız.

6. İngilizce Puanım Yok, YLSY’e Başvurabilir miyim?

Evet, başvurabilirsiniz. YLSY’de dil puanı herhangi bir kriter değildir ve YLSY puanı hesaplanmasında etkili olmaz. Ancak yurt dışındaki üniversiteler kabul için TOEFL ya da IELTS skoru istemektedir. Bu skorlarınız yoksa ya da yetersizse MEB tarafından düzenlenen yurt içi ya da yurt dışı kurslarına ya da ikisine birden katılabilirsiniz.

7. İngilizce Puanım Yok, Dil Eğitimi Alabilir miyim?

Eğer tabloda belirtilen yeterli dil puanına sahip değilseniz yurt içinde açılacak dil kurslarında 12 aya kadar dil eğitimi alabilirsiniz. Bu sürenin sonunda dil yeterliliğini sağlayamamış iseniz 6 aya kadar daha uzatma verilebilir.

Yurt dışı dil eğitimine gidebilmeniz için aşağıdaki puanlardan birine sahip olmanız gerekir.

 

Yurt Dışı Dil Kurslarına Katılabilmek İçin Gerekli Olan Puanlar

Sınav Adı

 Seviye/Puan

TOEFL – IBT

79

TOEFL – PBT

548

TOEFL – CBT

211

CAE

B

CPE

C

FCE

C

PEARSON PTE Akademik

71

IELTS

6.0

TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar

B2

Yeterli dil puanına sahip olup yurt içi yabancı dil kurslarına katılmadıysanız ya da yurt içi yabancı dil kurslarına katılıp yeterli dil puanını aldıysanız yurt dışında da 6 aylık dil eğitimi alabilirsiniz.

8. Hangi Durumda Başvurular Geçersiz Sayılır?

 • Başvurma koşullarından herhangi birini taşımadığı halde başvuranların,
 • Başvuruda gerçek dışı bilgi verenlerin,
 • Başvuru bilgilerini eksik bildirenlerin,
 • 1416 sayılı Kanun kapsamında;
  a) Halen resmî burslu statüde öğrenim görenlerin,
  b) 2014, 2015 ve 2016 YLSY kapsamında ÖSYM tarafından kurum kontenjanlarına yerleştirilenlerin,
  c) Daha önce resmî burslu statüde doktora öğrenimini tamamlamış olanların,
  d) Daha önce bursiyerliğe hak kazandıktan sonra farklı sebeplerle tazminata düşenlerin (tazminat borcunu ödemiş olanlar da dâhil) başvuru, seçme ve yerleştirme işlemleri iptal edilecektir.

9. YLSY Bursu Karşılıklı Mıdır?

Evet, karşılıklıdır. Eğitiminiz bittikten sonra adına eğitime gönderildiğiniz kuruma dönüp eğitim sürenizin iki katı kadar zorunlu hizmet yapmanız gerekmektedir.

10. Adına Eğitim Alabileceğimiz Kurumlar Nelerdir?

Son kılavuza göre,

 • Yükseköğretim Kurumları
 • Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)
 • Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA)
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB)
 • Millî Savunma Üniversitesi (MSÜ)
 • Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü (EÜAŞ)
 • Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT)
 • Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)
 • Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP)
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ)
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD)
 • Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM)
 • Millî Eğitim Bakanlığı (MEB)
 • Orman Genel Müdürlüğü (OGM)
 • Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM)
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB)
 • Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)
 • Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM)
 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UBAK)
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM)

11. Yurt Dışında Eğitim Alacağımız Üniversiteyi Biz mi Seçiyoruz, MEB mi Belirliyor?

Yurt dışında eğitim alacağınız üniversiteyi siz seçecek ve kabul alma işlemlerini siz yürüteceksiniz. Ancak kabul aldığınız üniversitenin Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), QS World University Rankings-Top Universities ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarının herhangi birinde son 3 (üç) yıl içerisinde genel veya alan bazında ilk 500 (beş yüz) içerisinde bulunması gerekmektedir.

Üniversite kabulleri için gerekli şartlar üniversiteden üniversiteye değişmektedir, dolayısıyla üniversitelerin Graduate Admission sayfalarını incelemeniz yararınıza olacaktır.

Bursiyer olmadan önce kabul alıp bursiyerliğiniz kesinleştikten sonra eğitiminize burslu olarak devam etmeniz mümkündür. Ancak okul için yaptığınız harcamaların (başvuru ücreti, sınav ücreti vs.) ödenmeyeceğini unutmayın.

12. YLSY İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evrak listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

13. YLSY Bursu Kapsamında Hangi Ödemeleri Alabiliriz?

YLSY kapsamında tüm okul masraflarınız MEB tarafından ödenir ve aylık burs alırsınız. Ayrıca bölümle ilgili yaptığınız harcamalar ve sağlık giderleriniz de MEB tarafından karşılanır.

Ödemelerle ilgili ayrıntılar için: Ödemeler Hakkında Tebliğ

Ancak ilk başvuru sürecinde yapılan noter, sağlık raporu vb. masraflar karşılanmaz. (TPAO haricinde)

Geri ödeme dilekçeleri ile ilgili bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

Evli bursiyerlerle ilgili BURADAN bilgi alabilirsiniz.

14. Kazandığımızda Ne Oluyor? Kadrolu Oluyor Muyuz?

Maalesef eğitiminizi bitirip geri dönene kadar sadece burslu öğrenci konumundasınız. Ancak yurt dışında geçirdiğiniz süre memuriyette geçmiş sayılacak ve derece/kademe ilerlemenize işlenecektir.

15. Devlet Memuruyum, Memuriyetime Ne Olacak? Kurs Sırasında Çalışabilecek miyim?

1416 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle memurların istifa zorunluğu kalkmıştır. Eğitiminiz süresince ücretsiz izin alabilirsiniz. Ayrıca yurt içi dil kursu boyunca, kursa devamsızlık yapmadığınız sürece çalışmaya devam edebilirsiniz.

16. YLSY’de Eğitim Süremiz Ne Kadar?

YLSY kapsamında eğitim süreniz kurumlar için yüksek lisans, MEB ve üniversiteler için yüksek lisans + doktora şeklindedir.

MSÜ adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere Millî Savunma Üniversitesi’nin ilgili kadrolarına atanacaklardır. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü
olacaklardır.

ETBK, TAEK ve EÜAŞ adına yurt dışında öğrenim görülecek bazı alanlar için doktora öğrenimi zorunluluğu bulunmaktadır. Doktora öğreniminin zorunlu olduğu alanlar Tablo 2’de yer almaktadır. Bu kontenjanlara yerleşenler öğrencilerden doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim
masraflarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

MEB ve yükseköğretim kurumları adına yurt dışında öğrenim görülecek bazı alanlarda yalnızca doktora öğrenimi görülecektir. Bu kontenjanlara yerleşen öğrencilere yüksek lisans öğrenimi izni verilmeyecektir. Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faiziyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.

Yüksek lisans için normal süre 2 yıldır. Talep edilmesi halinde 6 ay burslu, 6 ay burssuz uzatma verilebilir. Doktoraya resmi burslu olarak devam edilebilmesi için sadece 6 ay burslu uzatmanın alınmış olması gerekir. İkinci 6 aylık uzatmayı aldıktan sonra doktora eğitiminiz için burs ya da asistanlık aldığınızı belgelendirirseniz doktoraya resmi burssuz statüde devam edebilirsiniz.

Doktora için normal süre 4 yıldır. Talep edilmesi halinde 1 yıl burslu, 1 yıl burssuz uzatma verilebilir.

Doktora sonrası 1 yıl staj yapma imkanı tanınabilir.

Eğitim sırasında aldığınız raporlar ya da kayıt dondurma işlemleri MEB’e bildirildiği takdirde ilgili süreler eğitim sürenize eklenir. Ayrıca bilimsel hazırlık okunması gereken durumlarda, hazırlığın başlama tarihinde bildirilmesi koşulu ile, eğitim sürenize eklenir.

Süre uzatımı isteği süre bitiminden birkaç ay önce MEB’e bildirilmelidir.

17. MEB ya da Üniversite Kadrosunda isek, Yüksek Lisans Yapıp Dönersek Ne Olur?

2014 ve sonrasinda bursiyer olduysaniz, tazminata düşersiniz.

18. Yurt Dışına Çıktığımızda Yapmamız Gereken İşlemler Nelerdir?

Tüm öğrenciler ülkelerine vardıkları anda varış tarihlerini ilgili Ataşelik/Müşavirlik, onlar yoksa Konsolosluk’a bildirmelidir.

Dil öğrenimini tamamlayıp bir üst öğrenime geçen öğrencilerin dil başarı belgesi ile öğrenimine başladığını gösterir belgeyi Bakanlık’a göndermeleri gerekmektedir.

Öğrenime başlanıldıktan sonra 3 ay içinde öğretim taslağı hazırlanıp öğrenim planlarının MEB’e gönderilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Ataşelik ya da Müşavirliklerden de belge istenebilir. Bunun için web siteleri daima takip edilmelidir.

19. Yüksek Lisansı Bitirdik, Doktora için Okul Değiştirebilir miyiz?

Okul değişikliği isteğinizi Ataşelik ya da Müşavirliklere bildirmelisiniz, talebinizi MEB’e iletildikten sonra adına öğrenim göreceğiniz kuruma sorulur, kurum da onaylarsa değiştirebilirsiniz.

20. Yurt Dışında Değişiklikleri MEB’e Nasıl Bildireceğiz?

Yurt dışında yapacağınız her değişikliği Ataşelik ya da Müşavirliklere, onlar yoksa Konsolosluklara bildirmek durumundasınız. Bildiriminiz onlar aracılığıyla MEB’e iletilecektir. Her türlü değişikliklerde (alan, ülke, üniversite vs.) adına öğrenim gördüğünüz kurumdan görüş alınır ve değişimin yapılabilmesi için onayları gerekmektedir.

21. Eğitim Görmek İstediğimiz Ülke Dışına Çıkmak İstersek Ne Yapmamız Gerekli?

2 aya kadar olan sömestr izinlerinde Ataşelik ya da Müşavirlik tarafından izin verilmektedir. Bunun dışında sebebi ya da süresi ne olursa olsun MEB’den izin alınmalıdır.

Türkiye’de 2 aydan uzun süre kalmanız durumunda 3. aydan sonra yurt içi bursu ödenmeye başlanır.

22. Yurt İçinde ve Yurt Dışında Sağlık Sigortasından Yararlanabilecek miyiz?

Yurt dışına ilk çıkışınıza kadar Türkiye içinde GSS kapsamında sayılırsınız. Yurt dışına çıkışınızın ardından adres değişikliği yaparak ikametinizi oraya aldırmanız ve özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bursun 1,5 katına kadar olan sigorta masrafları MEB tarafından ödenecektir. Tatillerde Türkiye’ye geldiğinizde ise MEB’den sevk alarak hastaneye gidebilirsiniz.

 

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

YLSY Tercihlerinde Tüm Merak Edilenler” için 87 yorum

 • 1 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:35
  Permalink

  Merhabalar,

  Ysly’de gidilecek okullar belli mi? Yoksa okulu bizim mi bulmamız bekleniyor? Belli ise hangi okullar?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 1 Ekim 2017 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  gidilecek okullar belli değildir. Türkiye de tercihler sonucunda yerleşmeniz durumunda, yurtdışındaki üniversiteyi kendiniz ayarlamak zorundasınız. Ayarlayacağınız üniversite de Dünya sıralamasında ilk 500 de olması gerekiyor..

  Yanıtla
 • 5 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:35
  Permalink

  Когда кому-либо сейчас необходимы гроши на короткое время, есть возможность сделать заявку в фирму, выдающую кредиты для зачисления займа на карточку.

  На нынешний момент на российском рынке очень известны кредиты на банковскую карту, если кого-либо заинтересовало предложение, перейдите на site для того чтобы больше узнать информации по микро займам.

  На сайте mikrozaim.site вы можете выбрать интересующие условия и сделать прошение сидя за компьютером – все можно сделать онлайн. тут собраны основные банки и частные кредитные компании, подтверждают запросы на деньги в долг в 86 – 90 процентах запросов.

  На нашем сайте http://www.mikrozaim.site Вы найдете громадное количество банковских организаций, которые обеспечивают быстрые займы. Все могут запросить кредит в размере 10000 рублей со сроком пользования до месяца.

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:00
  Permalink

  Когда тебе незамедлительно необходимы мани на месяц, ты можешь отправить письмо в банк для зачисления денег в долг на банковскую карточку или srochno-kredit.com.

  На сегодняшний момент в Украине очень при очень известны займы на карточку Виза, если кого-либо заинтересовал данный вопрос srochno-kredit.com, перейдите на site для того чтобы узнать полезной информации по микрокредитам.

  На сайте есть возможность подобрать интересующие условия и отослать запрос прямо из дома – все делается онлайн. Тут опубликованы украинские проверенные частные компании, которые одобряют заявки в 86-90 процентах запросов.

  В каталоге srochno-kredit.com размещено громадное количество кредитных предприятий, которые выдают мгновенные кредиты. Все могут оформить кредит на сумму 10 тысяч гривен на срок – до 30 суток.

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:10
  Permalink

  если кому-либо срочно потребовались деньги на месяц, есть возможность отправить заявку в фирму, выдающую кредиты для зачисления микрозайма на карту Виза или srochno-kredit.com.

  На теперешний момент на украинском рынке весьма модны получение денег в долг на банковскую карту, когда кого-нибудь заинтересовало предложение srochno-kredit.com, есть возможность перейти на site для получения информации по микрокредитам.

  На сайте есть возможность выбрать подходящие условия и отправить заявку без поездки в офис – все делается online. тут собраны только лучшие банки и частные кредитные компании, подтверждают запросы на деньги в долг в 86 – 90 процентах случаев.

  На портале srochno-kredit.com публикуется большое количество частных кредитных организаций, которые оказывают быстрые займы. Все могут оформить микрокредит на сумму 10.000 гривен на срок – до 30 суток.

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Бистрий займ онлайн на карту швидко на Україні для безробітніх є найвигіднішим результатом. бистрі кредити онлайн вважаються більш кращими, ніж банківські, оскільки для їх взяття швидко заповнити заявку на сайті надати інформацію про особу. оформлення заявки онлайн зазвичай триває бистро, і після цього гривні скидуються на банківську картку громадянина, рахунок банку або видаються налічкою в одному з відділень мікрокредитної організації чи банку.

  Оформлення кредиту онлайн треба зробити на сайті bankcreditcard.com.ua, вдома, скориставшись інтернетом. вразі оформлення заявки онлайн на кредит гривнями – післяотримання кращого рішення треба прибути в відділення фінансової установи і, надавши необхідну інформацію, отримати кошти гривнями.

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:57
  Permalink

  Миттєвий кредит онлайн на карту точно в Україні для непрацевлаштованих є найкращим виходом. бистрі кредити онлайн є затребуванішими, ніж банківські, адже щоб їх отримання швидко заповнити заявку на сайті і надати паспорт та іпн. оформлення заявки онлайн завжди займає до 10-ти хвилин, і після цього кошти перераховуються на картку від банка громадянина, рахунок банку або знімаються на руки в одному з відділень МФО чи банківської установи.

  Оформлення заявки швидко можна зробити на сайті https://bankcreditcard.com.ua/, не виходячі з будинку, скориставшись онлайн. коли перегляд онлайн заявки на кредит гривнями – післяотримання позитивного рішення можна прибути в відділення кредитної компанії і, надавши всі документи, позичити гривні на руки.

  Yanıtla
 • 7 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:41
  Permalink

  Если тебе безотлагательно нужны мани до получки, есть возможность отправить запрос в МФ организацию для оформления кредитных денег на зарплатную карту.

  На теперешний момент в России весьма популярны займы на карту любого банка, если кого-нибудь заинтересовало предложение, есть возможность зайти на site для того чтобы получить информацию по микро займам.

  На сайте mikrozaim.site все могут подобрать интересные условия и сделать заявку без поездки в банк – все можно сделать онлайн. Тут мы собрали только лучшие банки и частные кредитные компании, подтверждают заявки в 86-90 процентах случаев.

  В каталоге http://www.mikrozaim.site показано огромное количество МФО, которые обеспечивают срочные займы. Вы имеете возможность получить микрокредит на сумму 15 тысяч рублей на срок до месяца.

  Yanıtla
 • 8 Mayıs 2018 tarihinde, saat 08:52
  Permalink

  Наш рейтинг подойдет для того, кто захочет получить ссуду посредством интернета на банковскую карту. Работая с kredit-onlajn.site все могут получить следующие преимущества:

  Полный список толковых микро финансовых организаций. На нашем сервисе опубликованы кредитные организации с с отличной репутацией.

  разнообразие вариантов. Каждый кто хочет может найти на Kredit-Onlajn.Site как центр финанс займ онлайн на карту без проверок срочно круглосуточно, так и другие опции. мы всегда рады сотрудничеству!

  Yanıtla
 • 11 Mayıs 2018 tarihinde, saat 04:42
  Permalink

  kamagra gold 100mg sildenafil citrate
  kamagra vs kamagra gold
  kamagra oral jelly review australia
  effectiveness of cialis vs viagra vs levitra vs kamagra

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  lowest price ever sildenafil citrate 100mg
  sildenafil citrate usage
  sildenafil citrate 20 mg tabs
  sildenafil citrate 100mg tab for sale

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:08
  Permalink

  levitra 20 mg cost cvs
  levitra generic lowest prices
  cost levitra 20 mg at walmart
  levitra dosage sizes

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  viagra super bowl commercial youtube
  generic viagra costs
  Г© necessГЎrio receita mГ©dica para comprar viagra
  what is the best time to take viagra

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:38
  Permalink

  levitra 20 mg side effects
  cvs levitra prices
  levitra dosage vs viagra
  best generic levitra prices

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  viagra commercial woman in blue
  how much does viagra cost in usa
  viagra generico
  cialis vs viagra dosages

  Yanıtla
 • 13 Mayıs 2018 tarihinde, saat 19:47
  Permalink

  sildenafil citrate 100mg troche reviews
  sildenafil citrate does it work
  costco price sildenafil citrate
  sildenafil citrate maximum dosage

  Yanıtla
 • 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  viagra commercial girl 2015
  viagra dosage forum
  viagra generic 100mg
  cialis or viagra price

  Yanıtla
 • 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:09
  Permalink

  is generic levitra available in the us
  levitra coupons 2016
  levitra vs viagra dosage comparison
  cost of cialis vs viagra vs levitra

  Yanıtla
 • 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:16
  Permalink

  what sildenafil citrate tablets used for
  what does sildenafil citrate do
  sildenafil citrate tablets 100 mg
  sildenafil citrate 100mg costco

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:25
  Permalink

  can i take 50 mg of viagra twice a day
  viagra vs cialis dosages
  viagra over counter us
  venta de viagra generico en mexico

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:37
  Permalink

  kamagra reviews side effects
  kamagra oral jelly in india
  kamagra shop deutschland erfahrungen
  how to use kamagra oral jelly sildenafil

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:48
  Permalink

  fildena 150mg
  how does fildena work
  fildena 100 reviews
  fildena 100 purple for sale

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:38
  Permalink

  viagra naturale per uomo
  viagra caseiro natural
  viagra precisa de receita 2014
  cialis dosage recommendations vs viagra

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:57
  Permalink

  levitra 20 mg coupons 2016
  levitra 20 mg
  reviews on levitra vs viagra
  best price on levitra 20 mg

  Yanıtla
 • 15 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:01
  Permalink

  sildenafil citrate 100mg prices
  generic sildenafil citrate 100mg india
  sildenafil citrate generic viagra
  sildenafil citrate usa

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 08:59
  Permalink

  pfizer brand viagra 100mg dosage
  levitra vs cialis vs viagra drinking
  side effects of viagra on old males
  female viagra pills 100 mg each other

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:17
  Permalink

  levitra vs cialis vs viagra reviews
  levitra 20 mg cost
  levitra vs viagra cost
  levitra vs viagra cost

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 09:26
  Permalink

  sildenafil citrate 100mg tab directions
  what is sildenafil citrate tablets used for
  sildenafil citrate prices walgreens
  us sildenafil citrate pricing

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:05
  Permalink

  Пневматические заглушки для профильных труб канализации, рассчитанные на разное давление, широко представлены в каталоге компании
  https://docs.google.com/document/d/1lL5h9IdPH_EdqazcQqkJIJsxhUhCjfpd2HLn8ykd3iU/edit?usp=sharing

  Пневматические заглушающие устройства (ПЗУ) для трубопроводов применяются в следующих целях:

  поддержание статического давления взрывоопасных и горючих газов, а также различных нефтепродуктов во время проведения ремонтно-восстановительных мероприятий;
  герметизация трубы за счет подачи сжатого воздуха или инертного газа от внешнего источника в оболочку;
  при изготовлении производственных емкостей, эксплуатируемых под давлением;
  во время перевозки труб во избежание их внутреннего повреждения.

  Производители: SAVA, СИБРЕЗИНОТЕХНИКА, vetter, Cherne

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 14:15
  Permalink

  Пневматические заглушки для профильных труб канализации, рассчитанные на разное давление, широко представлены в каталоге компании
  https://docs.google.com/document/d/14Q3yd97ZwnL7GyxJBnJLOAyD82G32Q_2diPpA7UuJig/edit?usp=sharing

  Пневматические заглушающие устройства (ПЗУ) для трубопроводов применяются в следующих целях:

  поддержание статического давления взрывоопасных и горючих газов, а также различных нефтепродуктов во время проведения ремонтно-восстановительных мероприятий;
  герметизация трубы за счет подачи сжатого воздуха или инертного газа от внешнего источника в оболочку;
  при изготовлении производственных емкостей, эксплуатируемых под давлением;
  во время перевозки труб во избежание их внутреннего повреждения.

  Производители: SAVA, СИБРЕЗИНОТЕХНИКА, vetter, Cherne

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 01:42
  Permalink

  female viagra review in hindi
  viagra commercial soundtrack
  prezzo viagra 50 mg generico
  viagra cialis levitra cost

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:05
  Permalink

  kamagra london reviews
  kamagra oral jelly kaufen schweiz
  kamagra oral jelly cvs
  kamagra usa website

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:07
  Permalink

  fildena 150mg
  fildena 50 side effects
  fildena 50 mg tablets buy here in usa
  buy fildena 100 cheap

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:35
  Permalink

  cheap generic viagra in canada
  brand viagra online canada
  viagra price reduction canada
  generic cialis viagra levitra

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 17:56
  Permalink

  levitra generic cost
  levitra 20 mg side effects
  generic levitra available in usa news
  levitra prices at amazon

  Yanıtla
 • 17 Mayıs 2018 tarihinde, saat 18:06
  Permalink

  sildenafil citrate pricing
  sildenafil citrate dose
  sildenafil citrate 20mg tabs amne
  what is sildenafil citrate 20 mg tablet

  Yanıtla
 • 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:48
  Permalink

  brand viagra without a doctor prescription india
  viagra generic 100mg india
  female viagra drug
  cheap viagra uk next day delivery

  Yanıtla
 • 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:10
  Permalink

  sildenafil citrate 20 mg cost
  sildenafil citrate does it work
  sildenafil citrate prices walgreens
  sildenafil citrate 100mg tablets

  Yanıtla
 • 18 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  best price levitra 20 mg
  is generic levitra available in the us
  levitra 20 mg coupons walgreens
  coupon for levitra 20 mg

  Yanıtla
 • 19 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:21
  Permalink

  price of generic viagra at walmart
  side effects of viagra in men
  cost per pills for generic viagra at cvs
  generic viagra professional (sildenafil citrate)

  Yanıtla
 • 19 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:34
  Permalink

  fildena india
  fildena 50mg
  fildena ct 100 reviews
  fildena 100 reviews

  Yanıtla
 • 19 Mayıs 2018 tarihinde, saat 02:40
  Permalink

  kamagra 100mg oral jelly sildenafil ajanta
  kamagra 100mg tablets india price
  kamagra gold 100mg
  kamagra 100mg 7 tablets

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir