Bilim insanları DNA’nın temellerini değiştirerek yeni bir yaşam oluşturuyorlar

“Yeni yaşam şekilleri ve işlevlerinin yaratılması” adıyla yapılan çalışma sentetik biyolojinin merkezi hedefine ulaşmanın temelini attı.

Independent gazetesinin geçtiği habere göre 2 araştırmacı laboratuvarda yaptıkları sentetik biyoloji deneyleri sonucunda insan eliyle DNA’yı değiştirerek canlı üretebileceklerini gösterdiler.

Yeni bir yaşam oluşturuyorlar

Dünya’daki hayat var olduğu sürece hepsi sadece dört harften oluşuyordu. DNA, G, T, C ve A olmak üzere sadece dört harfle yazılmıştır; bunlar, şimdiye kadar bilinen her canlının temelini atan kodu meydana getirir.

Şimdiye kadar bilinenler bununla sınırlıydı. Ancak bilim adamları canlı organizmaları genişletilmiş bir genetik kod kullanarak yarattığını açıkladı. Bu, daha önce var olamayacak kadar DNA kombinasyonunu kullanarak, tamamen yeni yaşam biçimlerinin yaratılmasına yol açabilir.

İki araştırmacı, sadece dört doğal üssü kullanan bir bakteri yaratmakla kalmadı, aynı zamanda X ve Y olarak bilinen sentetik bir çift kullanıyor. Araştırmacılar, bunu yaparken, sentetik biyolojinin “merkezi hedefe ulaşmanın temelini atabildiklerini” söylediler ve çalışmaya “yeni canlıların ve fonksiyonların yaratılması” adını verdiler.

Kullanılan DNA’nın tuhaf ve sentetik biçimlerinden dolayı, bu canlılar daha önce hiç görülmeyen türden olacaklar. Araştırmacılar “Doğada başka yerde bulunmayan tamamen doğal olmayan nitelikler ve özellikler içeriyor olabilirler” dedi.

Laboratuvar ortamında çalışan akademisyenlerin bu başarısı teknolojinin gelecekte insan yaşamını nasıl etkileyeceğini konusunda önemli sinyaller verdi. Benzer çalışmaların ilerde bir çok üniversite laboratuvarında göreceğimiz aşikar.

Bu tarz ses getirecek çalışmalara Türkiye’de de ön ayak olacak akademisyenlerin çıkmasını umut ediyoruz.

 

Kaynak: Independent

 

 

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir