FARABİ Programı Kapsamında 15 Üniversiteye Burs

YÖK’ten Farabi Programı Kapsamında 15 Üniversiteye Burs verilecektir.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının yaptığı açıklamada bu yıl Farabi Programı kapsamında 15 Üniversiteyi tercih eden öğrencilere 8 ay boyunca 600 TL burs verileceği karşılanacaktır.

Farabi programı, Erasmus benzeri ancak Türkiye’de bulunan üniversitelerin kendi aralarındaki öğrenci değişim programıdır. Her yıl yüzlerce öğrenci bu program sayesinde istediği bir üniversitede yarım dönem veya 1 yıl eğitim alabilmektedir.

YÖK Başkanlığının yapmış olduğu açıklama şöyledir;

Yurtiçi yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişimini içeren bir program olan Farabi Değişim Programı kapsamında, öğrenciler bir ya da iki yarıyıl farklı bir yükseköğretim kurumunda eğitim alma imkânı bulmaktadır.

Ayrıca, değişime katılan öğrencilere 4 ay süre ile Başkanlığımızca karşılıksız burs verilmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 30 bin kişi bu programdan faydalanmıştır.

Başkanlığımız tarafından önemsenen ve Yükseköğretim kurumlarımızın, öğrencilerimizin ve öğretim elemanlarımızın niteliklerini arttıran Farabi değişim programı ile öğrencilerimiz, daha köklü üniversitelerde eğitim görme imkânı da bulmaktadırlar. Ayrıca, öğrenciler yurtiçindeki farklı üniversitelerin eğitim sistemlerini tanımakta ve değerlendirebilmektedirler.

Değişime katıldıkları sürede varsa diğer bursları da devam eden öğrenciler için, bu yıl aylık burs miktarı 400 TL olarak belirlenmiştir.

CMP kapsamındaki 15 üniversiteye gidecek öğrencilere burs avantajı

Kalkınma Bakanlığınca bu yıl başlatılan ve görece daha az gelişmiş bölgelere yönelik uygulanacak Cazibe Merkezleri Programı (CMP) kapsamında belirlenen 23 ilden, Başkanlığımızca belirlenmiş 15 üniversiteye gidecek Farabi programı kapsamındaki öğrencilerimize 8 ay boyunca 600 TL burs ödenecektir.

Farabi değişim programında yurtiçindeki diğer üniversitelere giden öğrencilere 4 ay süre ile 400 TL karşılıksız burs verilirken, CMP kapsamında Başkanlığımızca belirlenmiş 15 üniversiteye gidecek öğrencilerimize 8 ay boyunca 600 TL burs verilerek bu üniversitelere burs avantajı sağlanmıştır.

Başkanlığımızca bu kapsamda belirlenen 15 üniversite Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Mardin Artuklu, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak Üniversiteleridir.

Bu sene 4113 öğrenci Farabi Programından yararlanmakta

Önümüzdeki Eğitim öğretim yılı için başvuru ve değerlendirme süreci tamamlanmış olan program kapsamında toplam 4.113 öğrenci yurtiçindeki farklı bir üniversitede öğrenim görmeye hak kazanmıştır.”

 

Kaynak: Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir