Fulbrigth Yüksek Lisans ve Doktora Bursu

FULBRIGHT YÜKSEK LİSANS BURSU

  • Fulbright yüksek lisans bursunu kazanan öğrencilere kabul aldıkları okulun eğitim süresine göre 1 ya da 2 yıl boyunca yıllık (okul ücreti ve geçim masrafları dahil) 35,000 Amerikan Doları’na kadar maddi destek ile gidiş-dönüş uçak bileti ve sağlık sigortası sağlanır. Verilen burs karşılıksızdır.
  • Öğrenciler, Fulbright bursuna başvurdukları yıldan bir sonraki yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimlerine başlamak zorundadırlar. Aksi taktirde burstan faydalanamazlar.
  • Öğrencilerin ABD’deki üniversitelere başvuru ve yerleştirme işlemleri, Amerika’da bulunan Institute of International Education (IIE) tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda, Fulbright bursu almaya hak kazanan öğrenciler bireysel başvuru da yapabilirler. Öğrenciler, okullara başvuru ve yerleştirme sürecinde ABD’de başka herhangi bir akademik programa katılamazlar.
  • Fulbright bursiyerleri, pasaport ve vize işlemlerinden şahsen sorumludurlar.
  • Bursun karşılığında zorunlu hizmet yoktur; ancak öğrencinin, ABD’deki öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönme zorunluluğu vardır.

Detaylı bilgiler için FulBrigth sitesini ziyaret ediniz.

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir