Üniversitelerin Gazete Reklamları

Eğitim alanında yapmış olduğu analizler ile başarılı bir grafik çizen Prof. Dr. Erhan Erkut, bu sefer gazetelere tercihler döneminde reklam için en çok ilan veren üniversite’lerin akademik başarıdaki durumunu araştırdı. Kendi kişisel internet sitesinde yayınladığı çarpıcı analizlerin sonucunda, bir çok vakıf üniversite’nin üniversite tercih döneminde çok reklam verdiğini ancak başarıda çok gerilerde kaldığını belirtti.
Analizin tamamı şöyle;

Tanıtım dönemlerinde üniversite’lerin birden fazla reklam kanalını kullanmaları hep dikkatimi çekmiştir.  Geçmişte blog yazılarımda reklam harcamaları ile üniversitenin araştırma çıktısı arasında ters yönlü ilişki olması ihtimalini belirtmiştim.  Bu yıl bu hipotezi kısmi olarak test etme fırsatı buldum. Üç sayfalık pdf: reklam

Üniversite reklamları arasında en kolay ulaşılabilen veriler gazete reklamları. Diğer kanallardaki reklamlara tek noktadan ulaşmak mümkün değil.

Medya takip şirketlerinin veri tabanında reklam 3 şekilde ölçülmekte: alan ölçüsü (sütun  x santim), tiraj, reklamın yayınlanması için ödenen ücret.  Bu ölçülerden üçüncüsü pek güvenilir değil çünkü gazeteler satış politikaları doğrultusunda, aynı alan ölçüsündeki reklam için farklı kurumlardan farklı ücret talep edebiliyorlar. Ben, alan ölçüsü ile tirajı çarparak yeni bir ölçüt oluşturdum.

Örneğin, bir üniversite 100,000 tirajlı bir gazetede 100 sütun-santimlik bir ilan vermiş ise, bu ilan için üniversiteye 10,000,000 sütun-santim kredi verdim.  Bu ölçüte göre sonuçlar şöyle:

 • En çok reklam verilen günler: 18, 19, 20 Temmuz (Cumartesi ve Pazar günlerinin önde olmasını beklerdim, fakat açık ara ile en çok reklam verilen günler Salı, Çarşamba, Perşembe olmuş).
 • Reklamların %85’i ulusal, %15’i ise yerel yayınlara verilmiş. Yerel yayınların payı (düşük tirajları nedeniyle) neredeyse sıfır.
 • Reklamların yarısı (%51) gazetelere, diğer yarısı (%49) işe gazete eklerine verilmiş. Tanıtım döneminde reklam almak üzere planlanan gazete eklerinin reklam çekmekte başarılı oldukları net. Dergilerin payı neredeyse sıfır.

Medya adına göre ilk 10 işe şu şekilde oluşmuş (kullanılan metrik Milyon sütun-santim çarpı tiraj):

picture1

Görüldüğü gibi bazı gazetelerin ekleri kendilerinden daha çok reklam almayı başarmış (Habertürk ve Sözcü).  Eklerdeki reklamları da ana gazetelelere eklediğimizde, en çok reklam alan gazete sırası Hürriyet-Sabah-Habertürk-Milliyet-Posta-Sözcü şeklinde oluşuyor.

Bu sıralamada şaşırtıcı bir nokta Sözcü’nün yüksek tirajına rağmen az reklam alabilmiş olması. Sözcü’ye sadece 6 (ekine ise 8) üniversite reklam vermiş. Bu çekingenliğin tek açıklaması Sözcü’nün muhalif bir gazete olması.  Bir başka muhalif gazete olan Cumhuriyet’e ise sadece 2 (ekine ise 4) üniversite reklam vermiş. Günümüzde üniversitelerin bile muhalif gazetelere reklam vermeye çekindiğini söylemek abartılı olmaz sanırım.

Üniversitelere göre ise ilk 10 şöyle:

picture2

Listeyi ben ilginç buldum.  Gözlemlerim ise şöyle:

 • Nişantaşı en yakın üniversitenin bir buçuk misli reklam ile farklı bir ligde.
 • Medipol ciddi bir reklam atağı ile ikinci sıraya yerleşmiş. Ancak Medipol kurulduğundan bu yana öğrenci sayısını her yıl ikiye katladı ve kontenjanı çok yüksek, aşırı reklam bununla ilişkilendirilerek açıklanabilir.
 • Üçüncü sıra benim için ciddi bir sürpriz: Mersin’deki Çağ Üniversitesi!
 • İlk 10’da 3 İstanbul dışı üniversite bir yüksekokul olmasını şaşırtıcı buldum.
 • Veri tabanında 56 üniversite var. Bunların 12 tanesi çok düşük seviyede (genellikle duyuru) reklam yapmış olan devlet üniversiteleri, dördü de Kıbrıs üniversiteleri.  Dolayısıyla 40 vakıf üniversitesinin reklam yapmış olduğunu görüyoruz.  Ülkedeki 60 vakıf üniversitesinden 20 tanesinin yazılı medyada hiç reklam yapmamış olması da ilginç.

Tirajları dikkate almayıp sütun-santim sıralaması yaparsak, ilk 10 biraz değişiyor.  Medipol bir numaraya yerleşiyor, üç numarada ise yine bir sürpriz: Girne Amerikan Üniversitesi.

Üniversitelerin farklı reklam stratejileri uyguladıkları çok net.

 • Nişantaşı sadece yüksek tirajlı (Sözcü dışındaki) 5 ulusal gazeteye reklam veriyor.
 • Medipol ise reklamlarını daha geniş bir yelpazeye yayıyor.
 • Nişantaşı’nın reklam verdiği 5 büyük gazetenin yanında Akşam, Güneş, İstiklal, Milat, Milli Gazete, Star, Takvim, Türkiye, Vatan, Yeni Akit, Yeni Asır, Yeni Birlik ve Yeni Şafak gazetelerine de reklam vermişler.
 • Sütun-santim sıralamasında üçüncü sıraya yerleşen Girne Amerikan ise daha farklı bir strateji izliyor. Hürriyet, Sabah, Yeni Şafak, Milliyet ve Vatan’ın eklerinin yanında 4 bölgesel ve tam 47 yerel gazeteye reklam vermişler.
 • Sütun-santim çarpı tiraj sıralamasında üçüncü olan Çağ Üniversitesi ise Girne Amerikan’ın aksine, sadece 5 ulusal gazeteye reklam vermiş.
 • Beykent ve Doğuş’un stratejileri neredeyse birbirinin aynı. Bu iki üniversite arasındaki ilişkiyi bilenler için bu şaşırtıcı olmayabilir.  Öte yandan ilişkili iki üniversitenin aynı yayınlarda doğrudan rekabet yerine farklı kanalları kullanmaları beklenebilirdi.
 • Bazı üniversitelerin sadece eklerde reklam yapmış olması dikkat çekici. Örneğin MEF, Özyeğin, Koç, ve Işık Üniversiteleri.

Kanımca bu alandan rahatlıkla bir yüksek lisans tezi çıkabilir…

Reklamda iyi olan Üniversite akademi de başarısız

Gelelim milyon liralık soruya: Gazete reklamı liderlerinin akademik performansları ne durumda?

Reklam sıralamasında ilk 9’da bulunan üniversitelerin URAP ve TÜMA sıralamalarında nerelerde olduğuna baktım.

picture3

Görüldüğü gibi gazete reklamlarında önde gelen 9 üniversite arasından sadece birisi hem araştırma hem de öğrenci memnuniyeti sıralamalarında ön sıralarda geliyor.  En çok reklam veren 2 üniversite çok genç olduklarından URAP sıralamasına dahil edilmiyorlar, fakat öğrenci memnuniyetinde en altlardalar.  Üçüncü üniversite öğrenci memnuniyetinde ortalarda yer alırken araştırma çıktılarında sonlarda. Dördüncü üniversite ise iki sıralamada da sonlarda.

Hem URAP araştırma sıralamasında hem de TÜMA memnuniyet anketinde en yukarılarda olan üniversiteler ise reklam sıralamalarında ya yoklar (örneğin Bilkent ve Sabancı) ya da oldukça aşağılardalar (örneğin Koç ve Özyeğin).

Başarılı üniversiteler araştırma çıktılarıyla ve mezunlarıyla reklam yapar ancak üniversitelerin kuruluş yıllarında, özellikle en iyi elçileri olacak olan mezunları olmadığından, üniversitelerin reklam vermelerini anlaşılır buluyorum.  Fakat 10-15 yıllık bir üniversite için aritmetik çok net: bütçenizi ya reklama harcarsanız ya da araştırma çıktısını ve öğrenci memnuniyetini yükseltmeye. Yukarıdaki tablo kanımca bu ikilemi ortaya koyuyor. Adaylara duyurulur.

Peki bu reklamlar ne kadar ise yarıyor?  Aşağıda reklam sıralamasında ilk dokuzda olan okulların 2017 yerleştirme istatistiklerini görüyorsunuz.

picture5

Sektör genelinde doluluğun %80 olduğunu düşünürsek bu reklam şampiyonlarının bazılarının başarılı olmuş, ama bazılarının da ortalamanın bile altında kalmış olduğunu görüyoruz.  Bu verilere bakarak reklamların öğrenci getirmede etkin olduğunu önermek zor görünüyor.  Umuyoruz gelecekte üniversiteler reklama daha az, esas işlerine daha fazla kaynak ayırırlar.

 

Kaynak: erhanerkut.com

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Üniversitelerin Gazete Reklamları” için 62 yorum

 • 9 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  I’m also writing to let you know what a fabulous discovery our princess developed studying your web site. She even learned such a lot of details, which include what it’s like to have an amazing teaching mood to let many others clearly gain knowledge of a variety of complex topics. You really did more than her desires. Many thanks for offering the useful, trusted, educational and also fun tips about your topic to Julie.

  Yanıtla
 • 9 Temmuz 2018 tarihinde, saat 17:40
  Permalink

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, however I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you possibly can repair in case you werent too busy on the lookout for attention.

  Yanıtla
 • 14 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:22
  Permalink

  I am also writing to let you understand of the fabulous discovery my cousin’s girl obtained checking your site. She figured out so many things, most notably what it is like to possess an excellent teaching heart to make others completely know a number of complicated issues. You undoubtedly exceeded readers’ expectations. Thanks for offering these good, trustworthy, edifying and cool thoughts on your topic to Mary.

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2018 tarihinde, saat 08:47
  Permalink

  A lot of thanks for your entire efforts on this website. Gloria enjoys getting into internet research and it’s really easy to see why. We all learn all of the dynamic ways you provide functional techniques through this web blog and as well as boost response from other ones on that content plus our favorite simple princess is really studying a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one conducting a remarkable job.

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:38
  Permalink

  I would like to voice my admiration for your generosity giving support to persons who need guidance on this idea. Your real commitment to passing the solution all around turned out to be surprisingly informative and has frequently allowed most people just like me to achieve their dreams. Your new useful recommendations signifies a great deal a person like me and especially to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

  Yanıtla
 • 21 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  I am glad for commenting to make you know of the extraordinary discovery my cousin’s daughter developed checking your web site. She noticed some things, most notably what it’s like to possess an amazing coaching mindset to let many others with no trouble learn some complicated subject matter. You actually surpassed readers’ expected results. Many thanks for providing those good, healthy, educational and as well as easy tips on your topic to Emily.

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:41
  Permalink

  I as well as my guys have been looking at the nice tips and hints on your web blog and then suddenly got a terrible feeling I never expressed respect to the website owner for those tips. My people ended up passionate to see them and have now clearly been enjoying them. I appreciate you for truly being simply kind and then for finding these kinds of cool subjects most people are really wanting to be informed on. My very own sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  I precisely wished to thank you so much all over again. I am not sure what I would have used without the tricks discussed by you about my industry. It actually was a real terrifying difficulty in my opinion, nevertheless being able to see the specialised form you managed the issue made me to leap for gladness. Now i am happier for your guidance and even trust you really know what an amazing job that you are doing educating others using a blog. Probably you haven’t got to know any of us.

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:26
  Permalink

  Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily special opportunity to read in detail from this website. It is often very brilliant and as well , jam-packed with a great time for me personally and my office fellow workers to visit your website really thrice in one week to read the new tips you have. And definitely, I’m just at all times astounded concerning the breathtaking ideas you serve. Selected two facts in this posting are clearly the most effective I have ever had.

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Thank you so much for providing individuals with a very remarkable opportunity to read critical reviews from this website. It’s always so enjoyable plus full of a good time for me personally and my office colleagues to search your web site at least thrice weekly to see the latest issues you will have. Of course, I am also at all times astounded with all the awesome opinions you give. Selected two areas in this article are honestly the most impressive we’ve had.

  Yanıtla
 • 23 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:32
  Permalink

  I needed to post you this very little note to say thanks again for the extraordinary views you have provided at this time. This has been so pretty generous with people like you to deliver publicly what some people could possibly have distributed as an ebook to generate some money on their own, and in particular seeing that you might well have done it if you desired. Those smart ideas in addition acted to become fantastic way to understand that some people have the same dream similar to my very own to figure out way more when considering this issue. I believe there are thousands of more pleasant sessions ahead for many who see your site.

  Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:24
  Permalink

  Thank you a lot for providing individuals with such a special chance to read in detail from this site. It can be so useful plus stuffed with amusement for me and my office colleagues to search your blog at a minimum 3 times per week to find out the fresh things you have got. And lastly, I’m so at all times impressed concerning the incredible points you give. Certain 2 tips in this post are certainly the most impressive I’ve ever had.

  Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 13:01
  Permalink

  A lot of thanks for all of your work on this web page. My daughter loves managing investigation and it’s easy to understand why. My spouse and i hear all of the compelling means you give useful techniques by means of the website and even invigorate response from people on that content then our favorite simple princess is now studying a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a tremendous job.

  Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  I enjoy you because of each of your labor on this website. My mother enjoys going through internet research and it is easy to understand why. My partner and i learn all regarding the dynamic method you convey very useful secrets through your web site and as well strongly encourage participation from some others on the point so my princess has been becoming educated a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always performing a pretty cool job.

  Yanıtla
 • 25 Temmuz 2018 tarihinde, saat 05:56
  Permalink

  I want to express my respect for your kindness in support of those people who really need assistance with this particular area of interest. Your very own dedication to passing the solution throughout had become really practical and have in every case allowed individuals just like me to arrive at their pursuits. Your own helpful help can mean a great deal to me and extremely more to my peers. Best wishes; from each one of us.

  Yanıtla
 • 25 Temmuz 2018 tarihinde, saat 07:30
  Permalink

  Thanks for your whole hard work on this site. My mother delights in going through investigations and it is simple to grasp why. A lot of people know all of the compelling manner you convey precious guidelines via this web site and as well foster participation from other people on that concept while our princess is actually understanding so much. Enjoy the rest of the new year. You have been doing a remarkable job.

  Yanıtla
 • 25 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  I just wanted to make a word so as to thank you for all of the fabulous ideas you are placing here. My considerable internet look up has finally been recognized with awesome information to exchange with my visitors. I would claim that most of us site visitors actually are definitely blessed to dwell in a good website with many outstanding individuals with valuable guidelines. I feel quite blessed to have discovered your entire web site and look forward to tons of more fabulous times reading here. Thank you again for everything.

  Yanıtla
 • 26 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily nice chance to read from this web site. It really is very brilliant and also stuffed with fun for me and my office colleagues to visit your blog at a minimum thrice in one week to find out the new issues you have got. And of course, I’m usually astounded with your amazing thoughts you serve. Certain 2 tips in this post are without a doubt the simplest I have had.

  Yanıtla
 • 26 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  I would like to express some thanks to the writer just for rescuing me from this particular dilemma. Because of searching through the the net and obtaining proposals that were not productive, I was thinking my life was gone. Living minus the solutions to the issues you’ve fixed by means of your entire short post is a critical case, and ones which could have adversely damaged my entire career if I had not noticed your blog. That mastery and kindness in touching all the pieces was helpful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a thing like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thank you very much for this impressive and sensible guide. I won’t be reluctant to endorse the website to anybody who needs and wants support about this issue.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 08:31
  Permalink

  I needed to compose you that very little word just to thank you so much over again just for the remarkable basics you have shown at this time. It is quite pretty generous with people like you to allow publicly all that a number of us could possibly have marketed as an e book in order to make some cash on their own, precisely considering that you might have done it in the event you wanted. The advice additionally served as the easy way to know that most people have the same interest just like mine to realize significantly more with regards to this problem. I think there are numerous more enjoyable moments in the future for many who read carefully your site.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:41
  Permalink

  I am glad for writing to let you be aware of what a superb experience my friend’s child found reading your web page. She discovered a wide variety of pieces, most notably how it is like to have a marvelous giving spirit to let many people without problems fully grasp a variety of multifaceted things. You really exceeded our expected results. Thank you for providing such warm and friendly, healthy, informative not to mention easy guidance on this topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:28
  Permalink

  I’m just writing to let you know what a incredible discovery my friend’s princess gained going through your blog. She mastered numerous pieces, which included how it is like to possess an incredible helping mood to make a number of people easily completely grasp selected multifaceted subject matter. You truly did more than my expectations. Many thanks for rendering those invaluable, trustworthy, revealing and cool tips about this topic to Mary.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 08:55
  Permalink

  I actually wanted to construct a quick remark to thank you for all of the fantastic hints you are showing here. My time consuming internet investigation has at the end been honored with pleasant points to share with my friends and classmates. I would state that that we readers are very lucky to exist in a great website with very many lovely professionals with beneficial solutions. I feel very lucky to have used the web site and look forward to some more amazing minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone a very splendid chance to check tips from here. It is always so pleasurable and as well , packed with a lot of fun for me and my office peers to search your blog at a minimum three times in a week to learn the fresh guides you have got. Not to mention, I’m also certainly pleased with your astonishing guidelines you give. Some 2 points in this article are indeed the very best I’ve had.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:41
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone an extremely splendid possiblity to read in detail from here. It really is so nice plus stuffed with amusement for me personally and my office acquaintances to search the blog minimum thrice every week to read through the new issues you have. And indeed, we are certainly astounded with the surprising principles you give. Selected 4 facts in this posting are particularly the most efficient we’ve ever had.

  Yanıtla
 • 29 Temmuz 2018 tarihinde, saat 13:35
  Permalink

  I happen to be writing to let you know of the fantastic experience my daughter experienced checking yuor web blog. She came to understand some details, which include what it is like to possess a very effective giving style to let many others quite simply gain knowledge of a number of advanced subject matter. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. Thanks for distributing the essential, trustworthy, revealing and cool tips on your topic to Julie.

  Yanıtla
 • 29 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:58
  Permalink

  I actually wanted to compose a remark in order to thank you for these amazing strategies you are showing on this site. My extensive internet investigation has finally been paid with reliable points to write about with my close friends. I ‘d mention that we site visitors actually are unequivocally lucky to dwell in a great site with many marvellous individuals with helpful strategies. I feel rather happy to have come across your entire web site and look forward to tons of more fabulous times reading here. Thank you once again for a lot of things.

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:31
  Permalink

  Thanks so much for giving everyone a very spectacular possiblity to discover important secrets from this web site. It can be so superb and packed with a lot of fun for me and my office friends to visit your blog at the least 3 times weekly to learn the latest stuff you will have. And of course, I’m so always fascinated with the superb creative concepts you give. Certain 4 areas in this article are unequivocally the most efficient we’ve ever had.

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:56
  Permalink

  I must show thanks to this writer for bailing me out of this particular condition. Right after researching throughout the the web and meeting basics which are not powerful, I believed my life was gone. Existing without the approaches to the issues you’ve sorted out as a result of your entire write-up is a crucial case, as well as those that could have badly damaged my career if I hadn’t noticed your blog. Your own personal understanding and kindness in dealing with all the details was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to at this point look ahead to my future. Thanks a lot very much for your professional and results-oriented help. I won’t be reluctant to suggest your web site to any individual who needs assistance about this subject.

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:40
  Permalink

  I want to show some appreciation to this writer for bailing me out of this type of issue. Just after scouting through the search engines and getting tips that were not pleasant, I thought my life was done. Existing minus the answers to the problems you’ve fixed all through your main guideline is a crucial case, as well as ones that would have in a wrong way affected my career if I had not noticed your blog post. Your own understanding and kindness in touching every item was vital. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a subject like this. It’s possible to at this moment look forward to my future. Thank you very much for this reliable and results-oriented help. I will not be reluctant to propose your site to anyone who wants and needs guide about this matter.

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2018 tarihinde, saat 05:17
  Permalink

  I must convey my affection for your kind-heartedness supporting those who must have help with this important content. Your personal commitment to passing the solution all around appeared to be wonderfully advantageous and have constantly enabled employees just like me to get to their goals. Your useful guidelines denotes a whole lot to me and even more to my peers. Regards; from all of us.

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:10
  Permalink

  I have to show my appreciation to this writer for bailing me out of this particular crisis. After browsing throughout the world wide web and getting methods which are not powerful, I assumed my entire life was well over. Living devoid of the solutions to the problems you have solved through your posting is a crucial case, and those which might have in a wrong way damaged my career if I had not come across your web blog. Your primary expertise and kindness in dealing with all the details was important. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a thing like this. I am able to at this point relish my future. Thanks a lot so much for this professional and result oriented guide. I won’t hesitate to endorse your web sites to anyone who would need recommendations on this topic.

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 10:53
  Permalink

  Thanks for all of your hard work on this blog. Kate really loves working on investigation and it’s easy to see why. My partner and i know all concerning the dynamic medium you render rewarding suggestions by means of your website and in addition encourage participation from people about this topic then our own daughter has been being taught so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one carrying out a powerful job.

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:19
  Permalink

  Needed to draft you the bit of note just to thank you as before with your awesome basics you have featured at this time. It has been quite extremely open-handed of people like you to make publicly all some people might have marketed as an electronic book to help make some profit for themselves, chiefly seeing that you could possibly have tried it if you ever decided. Those thoughts likewise acted to become a easy way to fully grasp that most people have the same interest really like my personal own to realize a whole lot more when considering this matter. I think there are lots of more pleasant instances in the future for people who take a look at your blog post.

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:16
  Permalink

  I together with my buddies happened to be examining the great guidelines from your site and then immediately got a horrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those strategies. Those women had been stimulated to read all of them and have now without a doubt been enjoying them. We appreciate you actually being indeed helpful and for getting such magnificent resources millions of individuals are really needing to learn about. My very own honest regret for not expressing appreciation to earlier.

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 03:32
  Permalink

  I in addition to my guys have been reading the best guides on the blog then instantly I had a terrible suspicion I never thanked the blog owner for those techniques. These women were as a consequence passionate to learn them and already have in truth been taking pleasure in those things. We appreciate you turning out to be indeed considerate and also for going for this sort of awesome things most people are really desperate to learn about. My very own honest regret for not expressing gratitude to sooner.

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  I enjoy you because of all of your hard work on this website. Kim enjoys managing investigations and it’s obvious why. A number of us learn all regarding the powerful manner you create vital techniques via the website and as well recommend participation from the others about this idea plus my simple princess is actually studying a lot. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one doing a tremendous job.

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2018 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  I have to express some thanks to the writer just for rescuing me from this particular issue. Because of looking out through the the web and finding ways which were not pleasant, I figured my life was done. Existing devoid of the solutions to the difficulties you’ve resolved by way of the posting is a crucial case, as well as the kind that would have negatively affected my career if I had not encountered your site. The understanding and kindness in dealing with every part was valuable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. It’s possible to now look forward to my future. Thank you very much for the professional and amazing help. I won’t think twice to refer your site to any individual who ought to have guidance on this area.

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2018 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  I simply wanted to send a small note to thank you for these unique tips and hints you are showing here. My extensive internet investigation has at the end of the day been paid with wonderful strategies to talk about with my friends and family. I would mention that we readers actually are truly blessed to dwell in a perfect place with so many perfect people with valuable tricks. I feel somewhat lucky to have used your webpage and look forward to so many more exciting moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:09
  Permalink

  I in addition to my buddies were found to be following the good pointers on your web blog and then unexpectedly came up with a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those tips. All the young boys had been so excited to read them and now have in fact been tapping into those things. I appreciate you for actually being considerably kind and for making a decision on this form of marvelous resources millions of individuals are really wanting to be aware of. Our sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 03:56
  Permalink

  I precisely wished to thank you so much again. I do not know what I would’ve created in the absence of these smart ideas discussed by you concerning such situation. It became a real depressing problem in my view, but coming across a expert technique you processed the issue took me to weep over joy. Now i’m grateful for your information and then believe you realize what a great job you’re accomplishing educating men and women through your webpage. I am sure you have never come across all of us.

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 05:47
  Permalink

  I as well as my guys came looking through the good secrets and techniques found on your web site and then all of the sudden I got a terrible feeling I never expressed respect to the blog owner for them. All of the young boys had been so warmed to read through them and have in effect truly been using these things. We appreciate you getting quite helpful and for deciding upon this form of useful useful guides most people are really desirous to be aware of. My sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:56
  Permalink

  I’m just writing to make you be aware of of the extraordinary experience my friend’s girl encountered checking your webblog. She picked up too many issues, not to mention what it is like to have a very effective helping mood to have most people smoothly master specified tortuous subject matter. You really exceeded people’s desires. Thank you for churning out such productive, trusted, revealing as well as cool tips on the topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:20
  Permalink

  I actually wanted to post a simple comment to be able to say thanks to you for some of the superb tricks you are writing on this site. My long internet look up has at the end been recognized with good quality points to write about with my companions. I ‘d say that most of us website visitors actually are definitely lucky to dwell in a remarkable place with many outstanding individuals with useful suggestions. I feel extremely lucky to have used the web pages and look forward to so many more exciting moments reading here. Thank you once more for everything.

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 05:23
  Permalink

  I precisely needed to thank you so much yet again. I am not sure the things that I would have made to happen without the actual creative concepts provided by you about such a field. It previously was a real horrifying circumstance in my view, nevertheless noticing this skilled avenue you handled the issue took me to cry over contentment. I am happier for the advice and as well , believe you know what a great job you have been getting into instructing many others via your websites. I am certain you haven’t got to know any of us.

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  I enjoy you because of all your valuable work on this site. Betty enjoys getting into investigations and it’s obvious why. A number of us learn all regarding the compelling mode you give practical solutions by means of your web blog and as well improve contribution from people on this idea then our girl is actually starting to learn a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always performing a splendid job.

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  I together with my pals happened to be studying the excellent procedures found on your site and then immediately got a terrible feeling I never expressed respect to the website owner for those tips. All the women were as a consequence excited to read through them and already have truly been taking pleasure in these things. We appreciate you simply being well thoughtful and then for deciding on this kind of terrific subject matter millions of individuals are really desperate to discover. My sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 04:57
  Permalink

  I must get across my passion for your kindness giving support to men who must have help with this particular content. Your very own dedication to passing the message along came to be particularly practical and has in every case encouraged associates like me to attain their goals. Your amazing interesting key points means so much to me and extremely more to my office workers. Thanks a ton; from each one of us.

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  I want to express my appreciation to you for rescuing me from this particular crisis. Right after surfing throughout the the web and coming across suggestions which were not productive, I was thinking my life was well over. Existing without the presence of solutions to the issues you’ve resolved all through your good article is a critical case, as well as those which could have adversely damaged my career if I had not noticed your web page. Your primary capability and kindness in playing with almost everything was invaluable. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a solution like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for this professional and sensible help. I will not hesitate to propose your web site to anybody who will need guidance on this area.

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Needed to post you a very little word to help say thank you the moment again for those awesome methods you’ve featured on this website. It’s surprisingly open-handed with you in giving publicly what exactly many people would’ve supplied as an e book to generate some cash for themselves, principally now that you might well have done it if you wanted. The advice also acted like a good way to understand that the rest have a similar desire similar to my personal own to figure out good deal more concerning this condition. I think there are lots of more pleasant moments in the future for individuals that find out your website.

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 08:15
  Permalink

  Needed to post you one very little observation to be able to give many thanks again for the awesome solutions you’ve provided on this page. It has been really seriously open-handed of you to deliver unhampered what exactly a lot of people could possibly have advertised as an e book to help make some dough for their own end, notably now that you might have tried it if you considered necessary. Those advice also served to become a easy way to comprehend most people have the same passion the same as mine to grasp more in terms of this condition. Certainly there are thousands of more pleasant sessions in the future for those who look over your site.

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:37
  Permalink

  I simply desired to thank you so much yet again. I’m not certain what I might have undertaken in the absence of those techniques revealed by you over this concern. It became a depressing difficulty in my view, nevertheless taking note of this specialized approach you treated it forced me to leap for contentment. I am happier for your support and even pray you really know what a great job your are doing training some other people with the aid of a web site. Most probably you have never come across any of us.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 01:51
  Permalink

  I as well as my guys were actually taking note of the nice strategies on your web page while at once developed an awful suspicion I had not expressed respect to the web site owner for them. Those men are actually absolutely excited to study them and now have undoubtedly been enjoying these things. We appreciate you being indeed thoughtful as well as for choosing variety of brilliant areas most people are really wanting to be aware of. Our own honest apologies for not saying thanks to sooner.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 09:26
  Permalink

  I just wanted to post a quick comment so as to express gratitude to you for those wonderful concepts you are giving out at this site. My time-consuming internet investigation has finally been paid with useful ideas to exchange with my visitors. I would claim that we visitors actually are definitely endowed to be in a wonderful network with so many special individuals with beneficial pointers. I feel very privileged to have discovered your webpages and look forward to many more fabulous times reading here. Thanks a lot again for everything.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:34
  Permalink

  I truly wanted to type a brief note to be able to express gratitude to you for those magnificent pointers you are showing at this website. My time consuming internet research has at the end of the day been rewarded with incredibly good strategies to go over with my two friends. I ‘d say that most of us site visitors actually are undoubtedly blessed to dwell in a fine place with so many special professionals with insightful advice. I feel truly fortunate to have used the website page and look forward to tons of more enjoyable moments reading here. Thank you once again for everything.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 23:37
  Permalink

  I am commenting to make you know of the wonderful discovery my princess obtained going through your web page. She came to find numerous details, which included how it is like to have a very effective helping mood to make many others quite simply grasp specified very confusing topics. You really surpassed my expectations. Many thanks for presenting these informative, dependable, informative and also easy thoughts on your topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:56
  Permalink

  Needed to put you this very little observation in order to say thanks a lot the moment again with your magnificent methods you’ve documented in this article. It has been so open-handed with you to provide easily all a lot of folks would have made available for an e book to earn some profit for themselves, most notably considering the fact that you might have done it if you ever decided. These tips also worked like the great way to know that some people have the identical interest just like my own to figure out a little more related to this issue. I am sure there are thousands of more pleasant instances up front for those who looked at your blog.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir