Prof. Dr. Erhan Erkut, 2017 Eğitim Panoraması’nı Yazdı

Prof. Dr. Erhan Erkut, kendi internet sitesinde 2017 yılının Türkiye eğitim durumunu analiz etti. Erkut’un yazdığı analizin tamamı şöyle:

2017 ülkemizde eğitim yönünden dolu dolu geçen bir yıl oldu. Bir radyo istasyonu geçtiğimiz hafta benden eğitimde 2017’nin panoramasını istediğinde çıkardığım özeti buradan da paylaşmak istedim.  3 sayfalık pdf: 2017edpan

1)  PISA’da sınıfta kaldık

2015 PISA sınavı sonuçları 2016’nın sonunda açıklandı ve 2017’nin ilk aylarında üzerinde epey konuşuldu. Aldığımız sonuçlar PISA tarihimizin en kötü sonuçları idi. Puanlar beklenenin 40-60 puan altında kaldı. 2012 sonuçlarına kıyasla OECD ülkeleri arasında fen ve okuma puanları en çok, matematik puanı da ikinci en çok düşen ülke Türkiye oldu. Puanların düşmesinden daha kaygı verici olan sonuç ise puanların dağılımı oldu. Fen sınavında en üst iki düzeyden birisine çıkabilen (yani geleceğin bilim insanı, mühendisi, tekno-girişimcisi olma potansiyeline sahip) öğrenci oranımız altıda birine düştü, Fen okuryazarı olmayan öğrenci oranımız ise %26’dan %45’e çıktı. Bu sonuçlara göre ülkemizdeki 15 yaş grubunun neredeyse üçte biri hem fen hem matematik hem de okumada temel okuryazarlık seviyesinin altında.

Bu sonuçlara bakıp da ortada çok ciddi bir sorun olduğunu düşünmemek imkansız.  Okul türlerine göre alınan ortalama puanlara bakıldığında ülke puanını aşağıya çeken iki büyük okul grubunun Mesleki ve Teknik Liseler ile İmam Hatip Liseleri olduğu görülüyor. Kanımca 2015 sonuçları bir istatistiki tesadüf değil ve gerçekten de ülkenin eğitim sisteminin durumunu yansıtıyor. 2018 ve 2021 sonuçlarının daha da kötü olma ihtimali büyük, çünkü:

 • Zenginleşme sürecimizde 8 yıldır bir duraksama yaşıyoruz.
 • Okullaşma oranımızın artmasıyla birlikte lise okumak istemeyen öğrencilerin daha fazlasını sistemin içinde tutacağız.
 • 4+4+4’un olumsuz etkisini görmeye başlayacağız.
 • İhraç edilen çok sayıda öğretmen ve rotasyon uygulamalarının olumsuz sonuçlarını göreceğiz.
 • Daha fazla imam-hatip öğrencisi PISA sınavına girecek ve bu okullar şimdiye kadar akademik başarı göstermekte zorlandılar.

MEB durumun vahametini kavramış gibi görünmüyor ve eğitimde yanlış adımlar atmaya devam ediyor. Bu konuda yazdığım detaylı blog yazısına şuradan ulaşabilirsiniz: http://erhanerkut.com/egitim/pisadaki-dusus-devam-edebilir/

Yılın sonuna doğru açıklanan PISA birlikte problem çözme sınavında ise öğrencilerimiz hem OECD’de sonuncu olarak hem de bireysel puan seviyelerinin bile altına düşerek takım çalışması ve birlikte başarmak konusunda ne kadar geri olduğumuzu teyit ettiler. Bunun yanında, 2018 yılında yapılacak olan PISA sınavında kültürel hoşgörü, küresel ısınma ve medya üzerinden algı operasyonu konularının da sınava dahil edileceği duyuruldu; müfredatımıza ve sistemimize bakılırsa bu alanlarda öğrencilerimizin başarılı olmasını beklemek zor.

 

2)  Üniversite doluluk oranı düştü

Ek yerleştirme sonrası üniversitelerimizde lisans programlarında 111,000, önlisans programlarında ise 211,000 kontenjan boş kaldı. Bu rekor seviyedeki boşluğun nedenleri olarak uzmanlar meslek liselerinden üniversiteye doğrudan geçişin kaldırılmış olmasını (ve adayların nasıl tercih yapacaklarını bilememesini), açıköğretime YGS yerine LYS ile geçilmesini ve bazı programların puan türlerinin değiştirilmiş olmasını öne sürdüler. Ben bu açıklamaları eğitimi sistemimizin performansı açısından epey rahatsız edici buldum: Meslek lisesi mezunlarına bir yıl boyunca tercih yapma konusunda yeterli bilgi verememişiz, açıköğretimde okumak isteyen öğrenciler LYS’de barajı geçememişler ve öğrencilerimiz puan türü değişikliği ile bile baş edemiyorlar. Bu nedenlerin yanında kanımca 3 neden daha var:

 • Üniversiteler ciddi bir istihdam planı yapmaksızın hesapsız bir şekilde kontenjanlarını artırmayı sürdürdüler.
 • Özellikle en başarılı liselerin mezunları daha yüksek oranlarda yurt dışını tercih etmeye başladılar.
 • Toplum üniversitelerden ümit kesmeye başladı—herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmanın hiçbir işe yaramadığı görüşü ağırlık kazanmaya başladı.

Tahminim, 2018 yılında doluluk oranlarının artacağı yönünde. Eğer oranlar düşük kalırsa vakıf üniversitelerinin bazılarını ekonomik yönden zor günler bekliyor.

3) Ortaöğretimde müfredat yine/yeniden değişti

Son müfredat değişikliğinde kamuoyunda en tartışmalı konu evrimin müfredattan çıkarılması ve cihatın müfredata girmesi oldu ise de “değerler bazlı” bir eğitime geçilmesi de (özellikle değerler listesine göz atılırsa) önemli. Eğitimde bilim yerine dinin ağırlığının arttığını gözlemlemek zor değil. Bakanlık öğrencilerin evrimi bir üst seviyede öğrenebileceğini belirtti. Fakat birçok gelişmiş ülkede evrim lise müfredatının bir parçası. Ayrıca aldığımız duyumlara göre üniversitelerin moleküler genetik ve biyoloji programlarında bile evrimden artık pek söz edilemiyor. Anlaşılan eğitim sistemimizi yönetenler, bilim ve teknolojide ileri olan ülkelerin tümünün yanlış yaptığını düşünüyor ve evrimsiz bir eğitim hedefliyorlar—tabii bu sırada evrim çok ağır bir şekilde de olsa sürmeye devam ediyor. Bilim ve gerçek, bizlerin inanıp inanmadığımız ile ilgilenmez.

MEB son müfredat değişikliğini en katılımcı müfredat değişikliği olarak niteliyor, çünkü 200,000’e yakın görüş alınmış. Ülkede ortalama eğitimin 6.5 yıl olduğunu düşünürsek, müfredat hakkında velilere görüş sorulmasının mantığını anlamak zor. Esas soru sorulması gereken gruplar ortaöğretim mezunları ile çalışan gruplar, yani işverenler ve üniversiteler olmalı idi. Bakanlığın “askıya çıkardık” veya “üniversitelere yolladık” söylemlerini ciddiye almak oldukça zor. İstediğiniz şeyi istediğiniz süre askıda tutabilirsiniz. Esas soru gelen geri bildirimler ile ne yaptığınızdır. Üniversitelere uygulamaya hazır bir müfredat gönderirseniz, zaman harcayıp geri bildirimde bulunmalarını beklememek gerekir. Üniversitelerden katkı isteniyorsa, sürece en başında dahil edilmeleri gerekirdi.

Kanımca yeni müfredatın en önemli eksikliği, 21. yüzyıl yetkinliklerini neredeyse tümüyle ıskalamış olmasıdır (21. YY. yetkinlikleri hakkında detaylı bilgi için http://erhanerkut.com/21-yy-yetkinlikleri/21-yuzyil-yetkinlikleri-sorun/). Ayrıca, tüm dünyada eğitim kişiselleşirken, en başarılı ülkeler öğretmenlere ve yerel yönetimlere daha fazla otonomi verirken, merkezden dikte edilen tek tip bir müfredat ne kadar iyi olursa olsun istenilen olumlu etkiyi yaratamaz.

4)   TEOG kalktı

Sayın Cumhurbaşkanı’nın TEOG’u beğenmediğini ifadesinden 84 saat sonra liselere geçiş sınavı olan TEOG kaldırıldı, fakat yerine ne konacağının açıklanması bir aydan fazla bir zaman aldı. Bu trajikomik gelişme ülkemizde eğitimin nasıl yönetildiğini net olarak gözler önüne sermesi açısında belki de “yılın eğitim olayı” idi. Kendi yarattığı kaosu yatıştırmaya çalışırken bakanlık büyük bir pot kırdı ve 600 “nitelikli” okula sınav ile öğrenci alınacağını açıkladı ki bu nitelikli okulların listesini hala bekliyoruz. Bu sınava girmeyen veya girip de başarılı olamayan öğrencilerin adrese ve tercihe dayalı olarak yerleştirileceği açıklandı. Kanımca bakanlık bu yerleştirme işinin ne kadar karmaşık olduğunun bilincine henüz varmadı; maalesef 2018 yılının lise yerleştirmeleri epey kaotik olabilir ve çok sayıda itiraz getirebilir. Deneme-yanılma ile öğrenmeye alışmış eğitim sistemimiz için bile bu büyük bir deney olacak.

5)  YGS/LYS kalktı

Liseye girişten az sonra üniversiteye girişin de değişeceği haberleri geldi. Fakat YÖK süreci başarılı bir şekilde yönetti ve basitleştirilmiş bir sınav sistemi getirdi. İki basamaklı sınav yerine tek basamaklı (iki günlük) bir sınav olacak ve sınavdaki puan türlerinin sayısı azaltıldı.  (Adayların tercihlerde zorlanmaması için birleştirilen puan türlerinde barajların durumunun üzerinde biraz daha çalışılması gerekebilir.)  Her sistem ve değişiklik eleştirilebilir, fakat 2018 üniversite yerleştirme sisteminde ciddi bir sorun öngörmüyorum hatta öğrencilerin ve ailelerinin yeni sistem ile daha rahat tercih yapacağını düşünüyorum. Kanımca lise ve üniversite sınavlarının değişmesi sinyaline karşılık MEB ve YÖK’ün verdiği tepkiler ve sonuçları kriz yönetimi vaka çalışması olarak üniversitelerde okutulabilir.

6) Temel liselerin sonu göründü

Dershaneden bozma olan “temel liseler” 2018 yılında son defa öğrenci alacaklar. Şu anda 11. ve 12. sınıflarda olan öğrencileri mezun edebilecekler, fakat 9 ve 10. sınıflarda olan öğrencilere ne olacağı meçhul. Eğer temel liselerin ömrü uzatılmaz ise, lise eğitiminin ortasındaki birçok öğrenci okul değiştirmek zorunda kalacak. Fakat sürekli değişikliğe alışmış olan toplumumuzun bu sorunun da üstesinden geleceğine eminim.

7) THE sıralamasında küme düştük

Times Higher Education’ın (THE) dünya üniversiteleri sıralamalarında ilk 200’e, 2015’te Türkiye’den 4 üniversite girmişti. Son sıralamada ise bırakın ilk 200’u, ilk 300’e giren üniversitemiz bile yok. 2015 sıralamasından 2016’ya geçerken üniversitelerimizin sıralamada radikal olarak aşağılara düşmesinin nedeni sıralama metodolojisinin değiştirilmesi idi (farklı veri tabanı kullanımı ve çok yazarlı yayınların sayılmaması). THE’nin kriterlerine ve üniversitelerimizin performansına dikkatle bakıldığında, 2016-2018 arasında üniversitelerimizin puanlarının az da olsa yükseldiğini gözlemliyoruz. Buna rağmen sıralamalardaki düşüşün temel nedeni sıralamaya daha fazla üniversitenin dahil edilmesi (yani geçmişteki yüksek sıralamaların aslında kısmen geçersiz olması) ve bazı Asya ülkelerinin dünya çapında üniversite kurmak için özel devlet fonları oluşturmuş olması (ve bizim bu yarışa dahil olamayışımız).

Bundan sonraki sıralamalarda üniversitelerimizin biraz daha yukarıya çıkmaları sürpriz olmaz. Fakat üniversitelerimizin kısa vadede daha yukarılara çıkmaları oldukça zor görünüyor. Özellikle ilk 100’de üniversitemiz olmasını istiyor isek, uzun vadeli bir plan çerçevesinde ciddi bir kaynağı harekete geçirmemiz gerekir (Bu konuda daha detaylı bilgi için: http://erhanerkut.com/analiz/the-siralamalarinda-universitelerimiz/). Yeni açıklanan “araştırma üniversitesi” sınıflandırmasının bu amaca hizmet edip etmeyeceğini yaşayıp göreceğiz.

8)  Genç işsizliği rekor kırdı

2017 yılında toplam işsiz sayısı 3,5 Milyonu görürken, üniversite mezunu işsiz sayısı ise 1 milyonu ve genç işsizliği %20’yi geçti. İşsiz mezun sayısı son iki yılda %35 arttı. Genç işsizliğinin artmasının temel nedeni ekonomideki yavaşlama: Şirketler alımı yavaşlatınca ya da durdurunca bundan en çok gençler etkileniyor. İkinci bir sorun ise eşleştirme: Mezunların bilgi ve becerileri ile sektörlerin aradıkları örtüşmüyor—gençler işsizlikten şikâyet ederken birçok pozisyon da boş kalıyor.

Üniversite öğrencisi sayımızın 7 milyon olduğu düşünülürse, önümüzdeki 5 yıl içinde çok sayıda yeni mezunun işgücüne katılacağını ve işsiz üniversite mezunu sayısının da artacağını öngörmek zor değil. Üniversite sayıları ve kontenjanları ülkenin istihdam kapasitesinin epey üzerinde. Bunun yanında ülkemizde üniversite çağında 500,000 Suriyeli mülteci bulunuyor ve bunların çok azı üniversiteye erişebiliyor. Yılda 750,000 civarında net yeni istihdam yaratamaz isek, işsizlik oranı (ve özellikle genç işsizliği) artmaya devam edecek. Çözüm önerileri de içeren daha detaylı bir yazı: http://erhanerkut.com/analiz/genc-issizligi

 

Yazan: Prof. Dr. Erhan Erkut

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Prof. Dr. Erhan Erkut, 2017 Eğitim Panoraması’nı Yazdı” için 148 yorum

 • 4 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:47
  Permalink

  I needed to send you that tiny observation to be able to say thanks as before for your stunning principles you’ve documented in this article. This is certainly remarkably open-handed of people like you to deliver easily all a number of people would’ve made available as an ebook to generate some cash on their own, most notably since you might have tried it if you ever decided. The guidelines also worked to provide a easy way to know that someone else have a similar desire similar to mine to understand many more concerning this issue. I’m certain there are several more pleasant occasions up front for individuals who looked over your blog post.

  Yanıtla
 • 4 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:23
  Permalink

  I in addition to my friends have already been analyzing the great techniques on the website while immediately I got a terrible suspicion I had not expressed respect to you for those secrets. All the boys ended up consequently happy to learn them and have now seriously been loving these things. I appreciate you for actually being indeed kind and then for having this form of excellent information millions of individuals are really eager to know about. My very own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

  Yanıtla
 • 5 Haziran 2018 tarihinde, saat 03:32
  Permalink

  I am also commenting to let you know what a extraordinary discovery my wife’s princess enjoyed using your web site. She mastered a good number of issues, which include what it’s like to possess an amazing helping character to let men and women smoothly learn some multifaceted things. You really did more than our expectations. Thanks for presenting the essential, trustworthy, educational and in addition unique tips about this topic to Ethel.

  Yanıtla
 • 5 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  I not to mention my friends appeared to be taking note of the great guides on your site while at once I got an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for those strategies. The young men are already consequently joyful to learn them and already have sincerely been tapping into these things. Thank you for really being considerably thoughtful and for having these kinds of decent information most people are really needing to be aware of. My very own honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

  Yanıtla
 • 6 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:04
  Permalink

  Needed to post you one very little word to help thank you so much once again relating to the extraordinary concepts you’ve documented above. This is simply open-handed with you to allow unhampered precisely what a number of people might have distributed as an e-book in making some profit on their own, primarily given that you might have tried it if you wanted. These advice also acted as a good way to be sure that many people have the same eagerness like my personal own to find out good deal more related to this condition. I’m certain there are lots of more enjoyable instances in the future for those who view your website.

  Yanıtla
 • 6 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:50
  Permalink

  Thank you for your entire labor on this site. Ellie loves conducting research and it is obvious why. My spouse and i know all concerning the lively ways you present very useful tricks on this web site and cause contribution from the others on that point then our favorite daughter is truly understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always conducting a dazzling job.

  Yanıtla
 • 7 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  I just wanted to construct a small remark in order to say thanks to you for the unique hints you are sharing at this site. My time-consuming internet search has now been compensated with good quality knowledge to go over with my neighbours. I ‘d point out that many of us site visitors are quite endowed to dwell in a magnificent community with so many perfect professionals with helpful tricks. I feel very grateful to have seen the website page and look forward to many more fabulous moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

  Yanıtla
 • 7 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:36
  Permalink

  My wife and i got absolutely contented when Raymond managed to carry out his basic research using the ideas he got from your very own web page. It’s not at all simplistic to simply possibly be giving freely information that other people may have been making money from. We really fully understand we need the writer to appreciate because of that. The illustrations you have made, the easy site navigation, the friendships you can aid to instill – it’s got most fabulous, and it’s letting our son in addition to us consider that that situation is fun, which is particularly indispensable. Thanks for the whole lot!

  Yanıtla
 • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:34
  Permalink

  Thank you for every one of your effort on this web site. My mom delights in conducting internet research and it’s really easy to understand why. Almost all hear all regarding the lively form you render helpful things via this website and therefore foster contribution from other individuals on the concern plus my princess is truly understanding a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been doing a really great job.

  Yanıtla
 • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:32
  Permalink

  Thanks so much for providing individuals with an extremely breathtaking opportunity to read articles and blog posts from here. It is usually very sweet plus jam-packed with fun for me personally and my office peers to visit your site a minimum of 3 times weekly to find out the fresh things you have got. And lastly, I am also always fulfilled concerning the great concepts you give. Certain 4 facts in this article are in reality the best we have all had.

  Yanıtla
 • 9 Haziran 2018 tarihinde, saat 04:10
  Permalink

  Thanks so much for giving everyone such a spectacular chance to discover important secrets from this blog. It’s always so enjoyable plus full of a lot of fun for me and my office mates to search your site nearly thrice weekly to read the newest secrets you will have. And lastly, I am usually amazed concerning the eye-popping pointers you give. Certain 1 areas on this page are in truth the most efficient we have all had.

  Yanıtla
 • 9 Haziran 2018 tarihinde, saat 20:31
  Permalink

  I want to express some appreciation to the writer for rescuing me from such a difficulty. Just after scouting through the online world and finding techniques which are not beneficial, I thought my life was over. Being alive without the strategies to the difficulties you have fixed by means of this post is a serious case, as well as the ones that could have adversely affected my career if I hadn’t noticed your blog post. Your good expertise and kindness in maneuvering every part was important. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. It’s possible to now relish my future. Thanks for your time so much for your impressive and results-oriented help. I won’t hesitate to endorse your blog to anybody who desires recommendations on this topic.

  Yanıtla
 • 10 Haziran 2018 tarihinde, saat 08:32
  Permalink

  I needed to write you one bit of remark to be able to say thank you yet again on the splendid strategies you’ve shown in this article. It’s certainly remarkably generous with people like you to convey publicly all a lot of people could possibly have offered for sale for an e-book to end up making some bucks for their own end, most notably seeing that you might well have tried it if you considered necessary. Those inspiring ideas also served to be a good way to be aware that many people have similar fervor just as my own to see a little more pertaining to this condition. Certainly there are many more pleasant instances up front for many who read your website.

  Yanıtla
 • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 00:31
  Permalink

  Needed to write you one tiny word so as to say thanks a lot over again with the precious guidelines you’ve contributed here. It was simply unbelievably generous of people like you to make freely all that a few individuals would’ve made available as an electronic book to end up making some profit for themselves, particularly now that you might have done it in the event you desired. Those points additionally acted to become a fantastic way to realize that other individuals have the same eagerness like my own to know the truth much more with regard to this condition. I know there are millions of more enjoyable moments ahead for people who browse through your site.

  Yanıtla
 • 11 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:17
  Permalink

  I as well as my buddies appeared to be reviewing the best suggestions located on your web site and then all of a sudden came up with a terrible feeling I never thanked the web site owner for those tips. All of the boys became absolutely joyful to learn them and have in fact been loving them. Thanks for truly being quite considerate and for selecting varieties of cool subject matter millions of individuals are really desirous to discover. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

  Yanıtla
 • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 02:12
  Permalink

  Thanks for each of your hard work on this blog. Gloria delights in making time for internet research and it’s really easy to understand why. Almost all hear all of the compelling means you provide great suggestions through your web site and as well recommend response from the others on this subject while our simple princess is learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always conducting a useful job.

  Yanıtla
 • 12 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  I simply desired to appreciate you yet again. I’m not certain the things I would have created in the absence of the type of creative concepts shared by you concerning such area of interest. It had been a alarming situation in my position, however , looking at this specialised manner you dealt with it forced me to cry over contentment. I am just thankful for your guidance and as well , wish you comprehend what a powerful job that you’re doing teaching the mediocre ones with the aid of a blog. I’m certain you haven’t encountered any of us.

  Yanıtla
 • 13 Haziran 2018 tarihinde, saat 02:17
  Permalink

  I and also my pals ended up reviewing the great points located on your site while quickly developed a terrible suspicion I never thanked the blog owner for them. My young men were definitely for that reason happy to read through all of them and have now absolutely been tapping into these things. I appreciate you for truly being simply thoughtful and then for obtaining this form of really good subject areas millions of individuals are really desperate to be informed on. Our sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

  Yanıtla
 • 13 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:18
  Permalink

  My spouse and i have been now ecstatic when John managed to deal with his survey by way of the ideas he made when using the site. It is now and again perplexing to simply continually be giving out methods which often a number of people could have been making money from. So we acknowledge we have the blog owner to give thanks to for this. Those illustrations you made, the easy site menu, the friendships you can help engender – it’s got mostly exceptional, and it’s helping our son in addition to us know that that subject matter is interesting, which is certainly rather mandatory. Thanks for the whole thing!

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2018 tarihinde, saat 05:56
  Permalink

  I as well as my buddies were found to be looking through the good suggestions on your site and instantly I got a horrible feeling I never expressed respect to the website owner for those techniques. Those young men happened to be consequently passionate to learn all of them and already have in reality been enjoying them. Thank you for genuinely very considerate and also for choosing this form of marvelous topics millions of individuals are really desperate to discover. My personal honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  My wife and i have been fortunate when Edward could carry out his web research through your precious recommendations he made while using the blog. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving away instructions that many the rest could have been selling. We do understand we now have the blog owner to thank for this. All the explanations you’ve made, the simple site menu, the friendships you help to instill – it is all astounding, and it’s really facilitating our son and us imagine that this concept is fun, and that’s highly fundamental. Thank you for the whole lot!

  Yanıtla
 • 15 Haziran 2018 tarihinde, saat 09:39
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone such a nice chance to read critical reviews from this website. It is usually so kind plus stuffed with fun for me personally and my office mates to visit your website no less than 3 times per week to read through the latest items you have got. Not to mention, I’m just certainly fulfilled for the magnificent knowledge served by you. Selected two tips in this article are certainly the finest we have all had.

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  I happen to be writing to let you be aware of of the incredible experience my wife’s daughter undergone visiting your web page. She even learned many issues, with the inclusion of what it’s like to have an amazing helping mood to let most people without difficulty understand various multifaceted subject matter. You truly exceeded visitors’ expected results. Thank you for giving those good, trusted, edifying and even fun tips on the topic to Sandra.

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:51
  Permalink

  Thank you for all of the effort on this blog. Ellie really loves working on research and it’s easy to understand why. All of us hear all of the dynamic form you give important suggestions via this blog and boost participation from people about this concept so our own simple princess is in fact being taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You are always doing a fabulous job.

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2018 tarihinde, saat 04:10
  Permalink

  Thanks for your whole efforts on this site. My mom enjoys getting into research and it’s really easy to see why. My spouse and i hear all concerning the powerful method you create both interesting and useful ideas via this website and as well as foster participation from some others on that subject plus our girl is actually learning so much. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a wonderful job.

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2018 tarihinde, saat 20:29
  Permalink

  I actually wanted to compose a simple word in order to express gratitude to you for all the amazing suggestions you are showing at this site. My time intensive internet lookup has at the end of the day been recognized with awesome knowledge to share with my best friends. I would repeat that many of us readers actually are undeniably endowed to live in a remarkable site with very many brilliant professionals with good secrets. I feel rather lucky to have used your web pages and look forward to some more awesome times reading here. Thank you again for all the details.

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 06:58
  Permalink

  I together with my friends have been checking out the nice advice on the website and then at once got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. Those guys had been certainly thrilled to read all of them and have in effect truly been taking advantage of these things. Thank you for genuinely really helpful and for having some brilliant ideas most people are really desirous to be informed on. My very own sincere regret for not saying thanks to earlier.

  Yanıtla
 • 18 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:19
  Permalink

  My spouse and i ended up being so ecstatic that Emmanuel managed to do his basic research by way of the ideas he grabbed from your own site. It is now and again perplexing just to happen to be making a gift of solutions which often people today may have been making money from. Therefore we fully understand we have you to be grateful to for this. These illustrations you’ve made, the easy blog menu, the relationships you can make it possible to instill – it is many amazing, and it is assisting our son and us believe that that content is amusing, and that is tremendously pressing. Thanks for everything!

  Yanıtla
 • 19 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  I must voice my passion for your kindness in support of individuals who should have guidance on this one area. Your very own dedication to getting the solution throughout had been exceptionally interesting and have allowed people like me to get to their pursuits. Your entire important useful information indicates a great deal a person like me and substantially more to my peers. With thanks; from all of us.

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:16
  Permalink

  Needed to draft you that very little word to finally say thanks yet again regarding the great solutions you have shown on this website. It has been certainly particularly open-handed with people like you to deliver extensively exactly what some people would have marketed for an ebook to generate some bucks for their own end, most notably considering that you might well have done it if you ever decided. These secrets in addition worked to become a good way to fully grasp that other people have similar zeal the same as my own to know a little more in terms of this problem. I’m certain there are numerous more fun times ahead for individuals that see your blog post.

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:49
  Permalink

  I am also commenting to let you understand of the fantastic experience my wife’s child developed studying your web page. She learned numerous details, most notably what it’s like to have an awesome teaching character to make others clearly grasp a number of specialized things. You truly did more than visitors’ expectations. Thank you for presenting such great, trustworthy, edifying and even unique thoughts on the topic to Tanya.

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2018 tarihinde, saat 16:22
  Permalink

  I precisely needed to thank you very much yet again. I’m not certain what I could possibly have accomplished in the absence of the type of methods shared by you over my subject. It was before the horrifying situation for me, but coming across the very expert fashion you resolved it forced me to leap over gladness. I am just happy for this support and thus wish you comprehend what an amazing job that you’re putting in teaching men and women using your web blog. I’m certain you haven’t encountered all of us.

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2018 tarihinde, saat 04:01
  Permalink

  I want to express some appreciation to the writer just for bailing me out of this difficulty. Right after looking through the online world and seeing opinions which are not productive, I figured my entire life was well over. Existing devoid of the strategies to the issues you’ve resolved through your main blog post is a critical case, and those which may have badly damaged my entire career if I hadn’t come across the website. Your actual capability and kindness in controlling all the pieces was very useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. It’s possible to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for this expert and result oriented help. I won’t think twice to propose your site to any individual who needs to have guide about this topic.

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  I in addition to my guys were going through the great key points from the blog while all of a sudden developed a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those tips. All the ladies are actually absolutely glad to read all of them and have in effect unquestionably been enjoying these things. I appreciate you for being so helpful and then for getting this form of smart areas most people are really desperate to understand about. My very own sincere apologies for not saying thanks to you earlier.

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2018 tarihinde, saat 03:19
  Permalink

  I intended to draft you one very small note to finally thank you so much over again on your exceptional basics you’ve contributed on this website. It is certainly wonderfully generous with people like you to offer openly what many of us could have marketed for an e book to end up making some profit on their own, especially now that you might have tried it in the event you decided. These points additionally acted to provide a good way to know that other people have the same desire the same as my own to see a good deal more pertaining to this problem. Certainly there are many more pleasurable opportunities in the future for people who see your blog post.

  Yanıtla
 • 22 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  My wife and i were quite comfortable that John could carry out his homework from the precious recommendations he discovered from your own weblog. It’s not at all simplistic to simply possibly be offering strategies that many many others might have been trying to sell. So we remember we have got the blog owner to thank for that. The entire illustrations you made, the easy web site menu, the relationships you can assist to engender – it is most fabulous, and it’s facilitating our son and us feel that the article is interesting, which is extraordinarily indispensable. Thanks for the whole lot!

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 05:20
  Permalink

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily superb opportunity to check tips from this blog. It is often so pleasant plus stuffed with amusement for me personally and my office friends to search your site at the very least thrice a week to study the fresh stuff you have. And lastly, I am also actually happy with your mind-boggling creative ideas you give. Some 4 ideas in this post are certainly the most impressive I’ve ever had.

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 20:41
  Permalink

  I’m also commenting to let you be aware of what a remarkable encounter our princess found going through your web site. She figured out lots of details, most notably what it’s like to have a great helping mood to make men and women really easily fully understand several specialized issues. You truly exceeded readers’ expected results. Many thanks for presenting such practical, trustworthy, explanatory as well as unique thoughts on your topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  My wife and i ended up being so glad Emmanuel managed to complete his survey from your precious recommendations he received when using the blog. It is now and again perplexing just to be making a gift of steps which other folks might have been making money from. And now we recognize we now have the writer to appreciate for this. All the illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships your site make it possible to engender – it’s most exceptional, and it is assisting our son and our family feel that the content is exciting, which is wonderfully mandatory. Thank you for all!

  Yanıtla
 • 24 Haziran 2018 tarihinde, saat 07:21
  Permalink

  Thanks for each of your efforts on this blog. Kim enjoys working on research and it’s really obvious why. All of us know all regarding the lively tactic you produce functional information on the blog and as well inspire contribution from other people on the situation plus my girl is without question understanding a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always performing a good job.

  Yanıtla
 • 24 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:00
  Permalink

  I wish to show my affection for your generosity giving support to those who have the need for guidance on this one content. Your very own commitment to passing the solution all-around was extraordinarily powerful and have usually permitted many people just like me to arrive at their pursuits. Your informative suggestions entails much to me and a whole lot more to my peers. Thank you; from everyone of us.

  Yanıtla
 • 25 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:31
  Permalink

  I simply desired to say thanks yet again. I’m not certain the things I might have taken care of in the absence of those thoughts provided by you regarding such problem. It truly was the daunting circumstance in my circumstances, nevertheless observing your well-written fashion you resolved the issue took me to leap over happiness. I will be happier for the advice and hope you realize what a great job you are always carrying out training the rest with the aid of your web blog. Probably you have never met any of us.

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2018 tarihinde, saat 01:08
  Permalink

  I needed to draft you a very small remark just to thank you once again on your awesome opinions you’ve discussed on this site. It’s simply wonderfully open-handed of people like you to convey openly what a few individuals could possibly have offered for an ebook in making some dough for themselves, precisely since you might well have tried it in case you decided. The guidelines in addition acted to be the fantastic way to know that some people have similar zeal like mine to realize a lot more with respect to this problem. Certainly there are millions of more pleasant moments ahead for individuals who see your blog post.

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  I would like to show my respect for your kindness in support of people who really want guidance on this particular area. Your very own commitment to passing the message across appeared to be rather beneficial and has in every case encouraged individuals just like me to realize their endeavors. Your invaluable recommendations denotes this much a person like me and substantially more to my fellow workers. Thank you; from each one of us.

  Yanıtla
 • 27 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone an extremely pleasant chance to read from this blog. It is often very excellent and jam-packed with amusement for me personally and my office colleagues to search your blog minimum 3 times a week to read the fresh guides you have got. And of course, I am also usually amazed with all the fabulous methods served by you. Some 1 ideas on this page are without a doubt the simplest I’ve had.

  Yanıtla
 • 27 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:05
  Permalink

  I am writing to make you understand of the nice discovery our girl enjoyed browsing your site. She learned several details, which included what it is like to possess a very effective coaching heart to make other people just master specified impossible matters. You undoubtedly surpassed my desires. I appreciate you for showing those useful, trustworthy, revealing as well as unique tips on the topic to Janet.

  Yanıtla
 • 27 Haziran 2018 tarihinde, saat 22:27
  Permalink

  I precisely wanted to thank you so much all over again. I am not sure the things I would’ve carried out in the absence of those ideas discussed by you about such a concern. This was a very terrifying concern in my view, but discovering a well-written style you solved that took me to leap with joy. Now i am happier for the advice and then hope that you really know what a great job you happen to be undertaking instructing men and women via your web page. Most likely you haven’t come across all of us.

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 07:49
  Permalink

  I happen to be writing to let you understand of the terrific encounter my friend’s child encountered using your web site. She even learned several issues, which include what it is like to have an amazing giving mood to get many others without hassle learn several impossible subject matter. You undoubtedly did more than my expectations. Many thanks for giving such precious, dependable, edifying as well as fun thoughts on the topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:13
  Permalink

  I needed to draft you one tiny remark to help thank you so much once again over the beautiful things you have shared in this case. This is particularly open-handed with people like you giving extensively all that many individuals could possibly have offered for sale as an ebook to end up making some money for their own end, especially given that you might have tried it in the event you desired. Those good tips in addition worked to be a fantastic way to realize that some people have the identical zeal just as my own to figure out much more regarding this issue. I am certain there are lots of more pleasant situations up front for those who scan your site.

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily special opportunity to discover important secrets from this website. It really is so nice plus full of a good time for me and my office colleagues to search your website minimum three times every week to see the new issues you will have. Not to mention, we’re usually amazed with all the fantastic inspiring ideas you serve. Some 1 areas in this article are definitely the finest I’ve had.

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2018 tarihinde, saat 03:38
  Permalink

  I must get across my love for your kind-heartedness for folks who need guidance on that area. Your real commitment to getting the message all through had been amazingly advantageous and has without exception enabled somebody just like me to achieve their dreams. This interesting advice indicates so much to me and extremely more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2018 tarihinde, saat 09:11
  Permalink

  I really wanted to develop a small comment to express gratitude to you for the awesome steps you are writing on this site. My extensive internet investigation has now been rewarded with really good facts and techniques to write about with my classmates and friends. I would assume that many of us visitors are undoubtedly lucky to dwell in a fabulous place with so many wonderful individuals with very beneficial things. I feel truly privileged to have seen your entire website and look forward to plenty of more thrilling times reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2018 tarihinde, saat 21:33
  Permalink

  I must show my passion for your kind-heartedness for persons that really want assistance with in this theme. Your special commitment to passing the solution along had become quite important and has in every case enabled men and women just like me to realize their ambitions. This insightful guide denotes a lot to me and even further to my colleagues. Thank you; from all of us.

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 04:24
  Permalink

  I enjoy you because of your own labor on this site. My mother delights in participating in investigations and it’s really simple to grasp why. Almost all notice all about the powerful ways you create practical things via your website and as well as recommend response from others on the subject and our favorite daughter is starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re performing a first class job.

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 09:52
  Permalink

  I would like to show my affection for your kind-heartedness supporting those people who actually need assistance with that topic. Your real commitment to getting the message along was especially functional and has always allowed girls like me to arrive at their desired goals. Your informative advice entails a whole lot a person like me and a whole lot more to my mates. With thanks; from each one of us.

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:20
  Permalink

  I simply had to thank you so much once more. I do not know the things I would have worked on without those ideas contributed by you directly on such a subject. It actually was an absolute frustrating case in my opinion, but being able to see this skilled mode you treated that took me to jump with happiness. I’m thankful for the work and in addition expect you know what a great job you are always putting in educating the rest through your web site. Probably you’ve never met all of us.

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 20:55
  Permalink

  My husband and i got quite excited Jordan could deal with his inquiry from the precious recommendations he got through your blog. It’s not at all simplistic to simply continually be freely giving steps which usually other people could have been trying to sell. Therefore we recognize we need the writer to be grateful to for that. The main explanations you’ve made, the simple site menu, the relationships you can assist to instill – it is mostly fabulous, and it’s making our son in addition to our family recognize that that idea is interesting, which is tremendously vital. Thanks for all the pieces!

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:23
  Permalink

  I must voice my appreciation for your kind-heartedness giving support to men and women who have the need for guidance on in this topic. Your personal commitment to getting the solution all-around became particularly productive and has truly made men and women much like me to realize their dreams. Your own warm and helpful help and advice can mean much a person like me and even more to my colleagues. Warm regards; from each one of us.

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 06:24
  Permalink

  I’m just commenting to let you be aware of what a fine discovery my cousin’s princess enjoyed using your blog. She mastered a lot of things, which included what it’s like to have an incredible teaching style to make the mediocre ones just know selected grueling issues. You really did more than our own desires. Thank you for rendering such precious, dependable, educational and as well as unique thoughts on that topic to Gloria.

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:39
  Permalink

  I enjoy you because of all your hard work on this web page. My mum enjoys engaging in investigation and it’s really easy to see why. Most of us learn all regarding the dynamic mode you produce helpful suggestions by means of this web site and even strongly encourage participation from website visitors on the point plus our own princess is learning a lot. Take pleasure in the rest of the year. You are always performing a stunning job.

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 17:27
  Permalink

  I enjoy you because of each of your hard work on this blog. My mother loves carrying out investigation and it’s easy to understand why. Many of us know all relating to the powerful manner you convey practical information via this blog and improve response from others on that topic and our own child has been becoming educated a whole lot. Take advantage of the rest of the year. You’re the one doing a first class job.

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:13
  Permalink

  I needed to write you that very small remark to help say thanks a lot yet again for your magnificent knowledge you’ve provided at this time. It has been really remarkably open-handed with you to supply openly what exactly most people could possibly have sold for an ebook to help with making some dough for themselves, most notably given that you could have tried it in case you desired. The ideas likewise worked as the great way to realize that other people online have a similar dream like my very own to understand many more with regard to this matter. I’m sure there are thousands of more pleasurable occasions ahead for those who take a look at your blog post.

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:59
  Permalink

  I definitely wanted to compose a note in order to say thanks to you for these lovely ideas you are showing on this site. My time-consuming internet investigation has at the end of the day been paid with pleasant ideas to exchange with my colleagues. I would state that that most of us visitors actually are very blessed to exist in a great network with many lovely people with useful tips. I feel somewhat fortunate to have seen the webpage and look forward to really more exciting moments reading here. Thank you again for all the details.

  Yanıtla
 • 3 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:50
  Permalink

  I want to express my appreciation for your generosity giving support to persons that have the need for help with this particular niche. Your personal commitment to getting the message all through turned out to be especially insightful and has surely enabled women like me to realize their endeavors. Your new informative guidelines indicates a whole lot to me and extremely more to my mates. Thanks a lot; from all of us.

  Yanıtla
 • 3 Temmuz 2018 tarihinde, saat 15:42
  Permalink

  I simply had to say thanks again. I am not sure the things I would have implemented without those methods contributed by you about this topic. Certainly was a real frightful problem in my view, but viewing a new skilled mode you solved the issue forced me to weep over gladness. Extremely thankful for this assistance and as well , pray you really know what a powerful job you happen to be getting into instructing the mediocre ones using your webpage. I am certain you haven’t come across all of us.

  Yanıtla
 • 3 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:54
  Permalink

  I wish to show some appreciation to this writer for bailing me out of such a dilemma. As a result of checking through the world wide web and seeing concepts which are not productive, I figured my entire life was well over. Existing without the strategies to the difficulties you’ve solved as a result of this article is a serious case, and the kind which might have adversely damaged my entire career if I had not encountered your blog. Your understanding and kindness in taking care of all the details was tremendous. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a step like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for the impressive and result oriented help. I will not think twice to suggest your blog post to anybody who will need care about this situation.

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:06
  Permalink

  My spouse and i felt quite contented when John could carry out his inquiry because of the ideas he was given out of the blog. It’s not at all simplistic to just continually be making a gift of tricks that others have been making money from. We really figure out we need you to appreciate for that. The main explanations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships you can make it easier to foster – it’s got most incredible, and it is helping our son in addition to us feel that that idea is enjoyable, and that’s exceedingly essential. Thanks for the whole lot!

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:01
  Permalink

  Thanks for all of your hard work on this site. My niece loves managing investigations and it is easy to understand why. My spouse and i notice all concerning the lively means you deliver powerful guidelines through your website and attract response from people on this concern then my child has always been studying a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always performing a pretty cool job.

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  I wish to express my thanks to you for bailing me out of this type of challenge. After researching through the world-wide-web and obtaining proposals that were not helpful, I figured my entire life was gone. Being alive without the presence of approaches to the issues you have sorted out by means of this article is a critical case, as well as the ones which may have in a wrong way affected my career if I had not noticed your website. The expertise and kindness in dealing with a lot of stuff was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thank you very much for this expert and effective help. I won’t hesitate to endorse your blog post to anyone who desires recommendations on this situation.

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:10
  Permalink

  I would like to convey my love for your generosity in support of men and women that must have guidance on your content. Your real commitment to getting the solution all-around appeared to be certainly good and has really permitted associates like me to reach their aims. Your personal important report indicates a lot a person like me and further more to my mates. Regards; from each one of us.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2018 tarihinde, saat 07:51
  Permalink

  I precisely desired to thank you so much again. I’m not certain the things that I could possibly have followed in the absence of the actual creative ideas shared by you about such problem. It absolutely was a distressing case in my circumstances, but discovering a specialised strategy you solved it forced me to jump with delight. I will be grateful for the assistance and in addition expect you know what a great job you are undertaking training the others all through your blog post. I am sure you haven’t come across all of us.

  Yanıtla
 • 5 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:37
  Permalink

  I intended to put you this bit of observation to finally give many thanks again for the extraordinary concepts you’ve documented on this website. This has been really shockingly generous of you to deliver freely what a lot of people would’ve advertised as an e-book to end up making some dough for their own end, chiefly considering that you might have tried it in case you considered necessary. Those concepts likewise served to be a fantastic way to be certain that someone else have a similar passion just like my own to find out more on the topic of this condition. I am sure there are numerous more enjoyable moments up front for many who view your website.

  Yanıtla
 • 6 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:06
  Permalink

  I definitely wanted to write a quick message so as to appreciate you for all the stunning suggestions you are showing here. My particularly long internet investigation has now been recognized with beneficial strategies to write about with my close friends. I would say that many of us website visitors are very blessed to dwell in a really good website with many lovely individuals with useful opinions. I feel really grateful to have discovered the website and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks once more for everything.

  Yanıtla
 • 6 Temmuz 2018 tarihinde, saat 05:15
  Permalink

  Thank you a lot for giving everyone an exceptionally nice chance to read articles and blog posts from this blog. It is often so brilliant and also packed with a lot of fun for me and my office co-workers to search your blog minimum three times in 7 days to study the latest stuff you have got. And indeed, I’m also usually impressed for the unique pointers served by you. Selected 1 points in this article are surely the most efficient we have all ever had.

  Yanıtla
 • 6 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:09
  Permalink

  My wife and i felt fulfilled Michael managed to conclude his preliminary research through your ideas he gained when using the web site. It is now and again perplexing just to find yourself giving for free guidelines which others could have been selling. And we acknowledge we now have the writer to appreciate because of that. These explanations you’ve made, the straightforward blog menu, the friendships you can give support to engender – it’s everything astounding, and it’s really letting our son and us reason why that idea is excellent, and that’s particularly serious. Thanks for everything!

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:57
  Permalink

  I must express my admiration for your kindness for those people who must have guidance on that situation. Your special dedication to passing the message all over appeared to be incredibly useful and has truly empowered somebody just like me to reach their ambitions. The helpful help and advice implies a whole lot to me and somewhat more to my office workers. Warm regards; from everyone of us.

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2018 tarihinde, saat 09:40
  Permalink

  My husband and i got now joyous when Albert managed to round up his reports out of the precious recommendations he was given from your web pages. It’s not at all simplistic to just possibly be releasing instructions other folks might have been trying to sell. And we all realize we have got you to appreciate for this. Those illustrations you’ve made, the straightforward site navigation, the friendships you aid to create – it is many overwhelming, and it’s really letting our son in addition to our family recognize that this article is pleasurable, and that is unbelievably vital. Many thanks for all!

  Yanıtla
 • 7 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:18
  Permalink

  I am glad for writing to let you understand of the excellent discovery my cousin’s child developed browsing your web page. She discovered numerous things, which include what it’s like to have an ideal giving spirit to have most people easily understand a number of complicated topics. You truly exceeded our own expectations. I appreciate you for producing these useful, trustworthy, revealing and unique thoughts on the topic to Evelyn.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:34
  Permalink

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely brilliant opportunity to check tips from here. It’s always so sweet plus stuffed with a great time for me personally and my office colleagues to visit your site on the least 3 times weekly to read through the new stuff you have got. And definitely, I am also certainly motivated with all the eye-popping tricks served by you. Selected 1 areas on this page are undeniably the most suitable I have had.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 05:53
  Permalink

  I not to mention my guys ended up going through the excellent guidelines found on the blog and then all of the sudden I had a terrible feeling I never expressed respect to you for those techniques. These boys were definitely totally excited to read through them and have now in reality been using those things. We appreciate you truly being well kind and then for making a decision on such extraordinary tips most people are really eager to know about. Our own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  I am only commenting to let you be aware of what a fine discovery my friend’s girl developed viewing your web page. She mastered a lot of issues, including what it’s like to possess an amazing helping mindset to let other individuals very easily fully grasp selected tricky subject areas. You undoubtedly did more than visitors’ expected results. Thanks for giving those invaluable, trusted, educational and in addition cool guidance on your topic to Ethel.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  My wife and i felt now cheerful when Jordan could carry out his analysis using the precious recommendations he came across from your own web page. It is now and again perplexing just to choose to be giving for free tactics which usually some people may have been selling. We really take into account we’ve got you to be grateful to for that. The specific illustrations you have made, the straightforward web site menu, the relationships your site give support to foster – it is many great, and it is assisting our son and our family do think this issue is brilliant, which is exceedingly indispensable. Thanks for the whole thing!

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:51
  Permalink

  “Best Blogpost! Way cool! Some extremely valid points! I _appreciate you writing this post and also the rest of the website is also very good.”

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:18
  Permalink

  Thanks a lot for giving everyone remarkably wonderful chance to read articles and blog posts from this web site. It can be very pleasurable plus full of a great time for me and my office acquaintances to search the blog no less than three times weekly to read the fresh guidance you will have. And definitely, I’m actually fascinated considering the spectacular tips you serve. Some 4 tips on this page are unquestionably the best we’ve had.

  Yanıtla
 • 9 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:39
  Permalink

  I have to show my appreciation to the writer just for rescuing me from this particular circumstance. As a result of researching throughout the world wide web and obtaining basics which were not beneficial, I figured my life was over. Living without the presence of answers to the difficulties you have sorted out all through this review is a crucial case, as well as the ones that would have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t come across your web blog. Your own personal capability and kindness in taking care of a lot of stuff was very useful. I don’t know what I would have done if I had not come across such a step like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks so much for this skilled and sensible guide. I will not be reluctant to refer your web sites to any individual who needs to have support on this area.

  Yanıtla
 • 9 Temmuz 2018 tarihinde, saat 06:08
  Permalink

  Thanks for your own labor on this site. My aunt delights in doing research and it’s easy to see why. Almost all hear all concerning the powerful way you give both interesting and useful tactics via your web site and even increase participation from some others on the concept then our favorite daughter is really learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are performing a really great job.

  Yanıtla
 • 10 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Good! Interesting info over this website. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.| I couldn’t refrain from commenting. I have spent some hours looking for such informations. I’ll also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this web. Finished with the search done, I will visit some World cup Cams. Danke!! Regards from Russia 2018!

  Yanıtla
 • 11 Temmuz 2018 tarihinde, saat 03:26
  Permalink

  You’re in some serious need of relaxation. That’s where a site like http://www.camgirl.pw comes in handy. You can do a whole lot of relaxing there. You’ll find plenty of fun girls to talk to. These are the hottest and most wild girls on the internet. Chat with them and have yourself a good time.

  Yanıtla
 • 12 Temmuz 2018 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Cool! Interesting informations over this website. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.| I couldn’t refrain from commenting. I have spent 3 hours searching for such article. I will also share it with a couple of friends interested in it. I have just bookmarked this website. Done with the search done, I will find some Russia model Cams. Gracias!!! Regards from Russia 2018!

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Good point! Interesting article over this website. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.| I could not refrain from commenting. I ‘ve spent 3 hours looking for such tips. I will also share it with some friends interested in it. I have just bookmarked this website. Right now with the job done, I will find some Mundial 2018 Cams. Thanks!! Regards from Russia WM!

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Cool article! Interesting information over here. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.| I could not resist commenting. I have spent 2 hours trying to find such article. I will also share it with some friends interested in it. I have just bookmarked this web. Done with the job done, I’ll find some WAGs Cams. Thank you!! Regards from WM 2018!

  Yanıtla
 • 15 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:08
  Permalink

  Thanks for making me to acquire new concepts about computer systems. I also possess the belief that certain of the best ways to keep your notebook in best condition is by using a hard plastic-type material case, and also shell, that will fit over the top of one’s computer. These kind of protective gear tend to be model targeted since they are manufactured to fit perfectly above the natural covering. You can buy these directly from the seller, or via third party places if they are designed for your mobile computer, however only a few laptop may have a spend on the market. Yet again, thanks for your recommendations.

  Yanıtla
 • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 13:57
  Permalink

  Great blog post. Things i would like to make contributions about is that personal computer memory needs to be purchased if the computer is unable to cope with what you do along with it. One can put in two RAM memory boards having 1GB each, for instance, but not certainly one of 1GB and one with 2GB. One should look for the manufacturer’s documentation for the PC to be sure what type of memory space is needed.

  Yanıtla
 • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  I have learned new things by means of your web site. One other thing I’d prefer to say is newer personal computer operating systems are likely to allow a lot more memory to get used, but they additionally demand more memory simply to run. If one’s computer can’t handle far more memory and also the newest software requires that memory space increase, it could be the time to buy a new Laptop or computer. Thanks

  Yanıtla
 • 16 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  I have learned new things via your weblog. One other thing I’d prefer to say is the fact that newer personal computer os’s tend to allow extra memory to be utilized, but they in addition demand more ram simply to perform. If a person’s computer is unable to handle extra memory plus the newest program requires that memory space increase, it might be the time to shop for a new Laptop. Thanks

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:55
  Permalink

  Things i have seen in terms of computer memory is always that there are specs such as SDRAM, DDR or anything else, that must match up the specifications of the mother board. If the computer’s motherboard is rather current while there are no os issues, improving the storage space literally requires under an hour or so. It’s on the list of easiest computer system upgrade types of procedures one can think about. Thanks for discussing your ideas.

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2018 tarihinde, saat 05:16
  Permalink

  I have seen a great deal of useful factors on your website about pcs. However, I have the view that notebooks are still not nearly powerful enough to be a good choice if you typically do projects that require a great deal of power, including video editing and enhancing. But for web surfing, word processing, and a lot other typical computer functions they are just fine, provided you can’t mind the little screen size. Appreciate sharing your opinions.

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:12
  Permalink

  One thing I would like to say is that often before obtaining more laptop memory, check out the machine into which it can be installed. If your machine is actually running Windows XP, for instance, a memory limit is 3.25GB. Installing greater than this would just constitute just a waste. Be sure that one’s mother board can handle your upgrade amount, as well. Thanks for your blog post.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: facebook post to group

 • 19 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  Muy bien el artículo. Lo voy a enviar a a unos amigos. Ahora con el trabajo hecho, me voy a mirar uns camaras webs online, a ver si veo aguna novia.

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2018 tarihinde, saat 14:16
  Permalink

  Thanks for these guidelines. One thing I should also believe is always that credit cards offering a 0% monthly interest often bait consumers in zero rate of interest, instant endorsement and easy internet balance transfers, nonetheless beware of the main factor that will void that 0% easy street annual percentage rate plus throw anybody out into the very poor house rapidly.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: how to schedule posts on facebook event page

 • Geri bildirim: fuck

 • 23 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:29
  Permalink

  I am now not certain where you are getting your info, but great topic. I must spend a while finding out more or figuring out more. Thank you for wonderful information I used to be on the lookout for this info for my mission.

  Yanıtla
 • 24 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Well I definitely liked studying it. This post procured by you is very constructive for correct planning.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2018 tarihinde, saat 01:33
  Permalink

  Thanks for the ideas you have provided here. Something else I would like to say is that laptop or computer memory specifications generally increase along with other advances in the know-how. For instance, whenever new generations of processors are introduced to the market, there’s usually a related increase in the scale demands of both the computer memory in addition to hard drive space. This is because the software operated by way of these processors will inevitably boost in power to use the new technological innovation.

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:13
  Permalink

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  Total Money Magnetism: The Secret Neuroscience of Millionaires: 7 Ways Millionaires Think Differently (Could You Ever Become A Millionaire?)https://www.cheapencorner.com/

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 01:36
  Permalink

  It’s rather a cool in addition to valuable section of details. I’m just joyful which you embraced this handy information and facts with us. You should keep us well informed like this. Thank you spreading.. video youtube terfavorit

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:22
  Permalink

  Great website. A lot of helpful information here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your effort!

  Yanıtla
 • 7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 20:16
  Permalink

  It’s been a busy week for you. What’s the best way to get rid of the stress of a busy week? The best and only way is by spending some time with the beauties over at http://www.camgirl.pw These are the girls who know how to treat a man right.

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  A good time is what you’ll have with the girls at http://www.camgirl.pw. This is by far the most exciting site on the entire internet. Don’t think twice about visiting this site. Not if you’re in the mood to have a little kinky fun.

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2018 tarihinde, saat 16:33
  Permalink

  Are you searching for a little fun? If you are, then http://www.camgirl.pw is the best site for just that. You’ll find plenty of hot babes there who love to get down and dirty. That’s exactly what you’re looking for right this very second.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:17
  Permalink

  Take a good look at http://www.camgirl.pw This is the one site where you can have a lot of fun. The fun you can have here is exactly what you’re looking for. Enjoy yourself and meet some sexy ladies in the process.

  Yanıtla
 • 10 Ağustos 2018 tarihinde, saat 08:48
  Permalink

  Wonderful work! That is the type of information that are meant to
  be shared around the web. Disgrace on Google for not positioning this publish
  higher! Come on over and discuss with my site . Thanks =)

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 01:46
  Permalink

  The weekend is fast approaching. Why not spend it with a sexy cam girl? There’s plenty of them over at http://www.camgirl.pw All of these girls are wanting to have a good time. That’s exactly what you’re looking for too. The most fun you’ll ever have online is right here. Have yourself a good time and meet someone new. That’s what this site is all about.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:24
  Permalink

  Very nice design and style and excellent written content , nothing at all else we need : D.

  Yanıtla
 • 11 Ağustos 2018 tarihinde, saat 22:28
  Permalink

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding style .

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 02:18
  Permalink

  Your post on Prof. Dr. Erhan Erkut, 2017 E??itim Panoramas??'n?? yazd?? is great. We hope you can continue writing many more article soon. Long live akademisyenlik.com

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Just imagine for a second if you could get into the mind of a millionaire. Think of all the things that you could learn. Well, you actually can do just that. A millionaire is giving away all of his secret right on the internet. You don’t even need to leave the house to learn what made him rich. All it takes is visiting http://e31a67zd-ccr7u13el2cflqp0d.hop.clickbank.net He will literally teach you all of the secrets to making money. Don’t you think it’s time that you earned the living that you deserve? Change your life today by simply following the link above. Do it for yourself and everyone that you care about.

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:09
  Permalink

  It is just like you go through my thoughts! Material knowledge considerably close to the following, such as you composed your book inside as well. I believe that you can do with a few r. do.. kumpulan youtube indonesia to just make the message house slightly, even so rather than this, that is great blog site. An excellent examine. I most certainly will unquestionably return.

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2018 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Did you know that people make their entire income promoting ClickBank? You too could be one of the many who have quit their job. Affiliate marketing is as old as the internet. It’s not going to go away any time soon. You too can get your piece of the pie. Why shouldn’t you? Do you really like working the job you have? Are you going to be able to do it until you retire? If you’re job requires physical labor, then you know the answer to that question. There’s no way you’re going to be able to do that when you get older. That’s just the truth and no one needs to tell it to you. Right now you could be making money online. Does it require work? You better believe it does. No honest person is ever going to tell you that it’s possible to become a millionaire online without doing any work whatsoever. It’s not possible. That doesn’t mean there isn’t money to be made. There’s plenty of money out there to be made by people just like yourself. Now you know there’s going to be a pitch for a product. You’re right about that. Click on the link http://64efd6-lz41s3rcelbr7s2xl7x.hop.clickbank.net/ and check it out. There’s a video you can watch that will explain everything. It will tell you how to make money using ClickBank. Watch the video and see what you think. You too can be one of the many who earn a living promoting ClickBank. Some people earn a good living and there’s no reason why you can’t.

  Yanıtla
 • 13 Ağustos 2018 tarihinde, saat 19:16
  Permalink

  Are you the type who likes to hangout on social media? Have you ever thought about making it a career? You can help promote their business using social media. This means you can do what you already love doing and make money at it. Does this sound like something you’d like to do? If so, then check out http://d526fc0l5b3nfyfg3bx3sfpbkq.hop.clickbank.net/ You can help people and make some money in the process. You already hang out at social media sites. Why not make a few bucks doing it?

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2018 tarihinde, saat 08:45
  Permalink

  PHP SEO: Search Engine Optimization
  php seo uzmanı olarak şirketimiz php seo hizmeti vermektedir günümüz ortamında site sahiplerinin php bilgisi nekadar iyi olsada php seo metotları arama motorlarında optimize edilmesi gereken hususlardan bir tanesi web siteniz nekadar iyi olsada arama motorlarına duyarlı olmasına özen gösterin. php seo uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir