Akademisyen Olmak

AKADEMİSYENLİK NEDİR?

Akademisyen,  üniversitelerde ders verme,  araştırma yapma, bilimsel gelişmeleri inceleme, gözlem ve deneyler yapma,  konferans, kongre, sempozyum ve panel gibi faaliyetlere katılma görevlerini yürüten  kişilere denir.

 

Neden Akademisyenlik?

Akademisyenlik güzel meslektir.

Öncelikle size çok fazla boş zaman verir. Eğer bu boş zamanı iyi değerlendirebilirseniz maddi ve manevi olarak tatmininiz yükselir.

 • Sürekli belirli bir ortalamanın üzerindeki insanlarla muhatap olursunuz. Bunu meslekte olanlar çok fazla fark etmeseler de bu çok önemli bir avantajdır. (Bunun kıymetini anlayamayanların polislik gibi sürekli belalı adamlarla uğraşmak zorunda olan insanlarla konuşmalarını tavsiye ederim.)
 • Sürekli gençlerle beraber olursunuz. Bu bir yandan size yaşlandığınızı hatırlatsa da, diğer yandan sizi sürekli daha zinde tutar.
 • Sürekli yeniliklere açık bir meslektir. Alanınızla ilgili hergün yeni bir eser çıkar. Sürekli yeni ve ilginç şeyler öğrenebilirsiniz.
 • Dünyaya çok açık bir meslektir. Alanınıza yaptığınız katkıları dünyanın çeşitli yerlerindeki meslektaşlarınızla paylaşma imkanınız vardır. Bir anda sınırlar sizin için açılır. Çok fazla gezme ve dünyanın her yerinden insan tanıma fırsatı bulursunuz.
 • Size ufak çapta şöhret imkanı sunar. Her yıl yüzlerce kişi sizi sınıfta ya da konferansta dinler. Bunun olumsuz yanları olsa da egonuza önemli katkıda bulunur.
 • İtibarlı meslektir. Size birçok konuda yarışa diğerlerine göre önde başlama fırsatı sunar.

Ancak bu imkanlardan faydalanabilmek için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekir.

Neler Gerekli?

İyi yabancı dil (İngilizce) bilmek, iyi okullarda eğitim görmek, iyi akademik ortamlarda bulunmak iyi akademisyen olmanın ön koşullarıdır. Bunlara sahip olmak kesinlikle iyi akademisyen olmanızı garanti etmez ama sahip olmamanız sizin kötü akademisyen olma ihtimalinizi arttırır. Ve;

 • Boş zamanı nasıl geçireceğinizi bilemezsiniz. Ofisinizde oturup okul içi entrikalara, öğrencilerle ve asistanlarınızla nasıl uğraşacağınıza kafa yorarsınız.
 • Muhatap olduğunuz insanlar ortalamanın üzerinde olduğu için sizin ‘takoz’ olduğunuzu hemen anlarlar ve hemen tefe koyarlar ya da yararlanmaya çalışırlar.
 • Beraber olduğunuz gençlerin hızına erişemezsiniz. Onları anlayamazsınız.
 • Yenilikleri izleyemezsiniz. Mesleğinizde geri kalırsınız. Akademik ortamlarda kendinizi yalnız hissetmeye başlarsınız.
 • Değil dünyaya açılmak okulunuza, hatta okulun bir kısmına sıkışıp kalırsınız. Akademik camianın değil okulunuzun bir mensubu olursunuz. Bazen onu bile hissedemeyebilirsiniz
 • Derste ya da konferanslardaki fiyaskolarınız sayesinde büyük kitlelere rezil olursunuz. Olmamak için bu tip toplantılardan özenle kaçarsınız.
 • Ünvanınızı sadece komşunuz, mahallenizin bakkalı gibi kişilere hava atmakta kullanabilirsiniz.

 

Nasıl Akademisyen olunur?

Akademisyen olmak için öncelikle araştırma ve çalışmayı sevme ruhunun olması gerekir kişide. Tek başına çalışma iradesine erişememiş bir kimse akademide başarılı olamaz. Bunları eğer sağlıyorsanız, şimdi işin teorik yönüne bakalım.

Lisans döneminde notlarınızı yüksek tutmanız beklenir. Mezun olmadan önce ALES (Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı) ve YDS (Yabancı Dil Sınavı) gibi sınavlardan yüksek almanız beklenir.

Ve sırada mezuniyet sonrası Lisansüstü başvuruları. Eğer ortalamanız 3.00’dan yüksek ise, direk doktora programlarına başvurabilirsiniz. Eğer değilse yüksek lisans yapmak zorundasınız.

 

Yüksek Lisans’ta bir çok ilanda şöyle geçer; tezli veya tezsiz. Tezsiz yüksek lisans yapmak akademisyen olmak isteyenler için uygun değildir. Çünkü doktoraya başvuru yaparken, yüksek lisans tezinizi isteyebilirler. Akademisyen olmak isteyen kişi mutlaka tezli yüksek lisans yapmalı, yapabilirse dergilerde yayın yapmalı. Tezsiz yüksek lisans kısmını ise iş hayatına atılan kişilere tavsiye edilir. Özel sektörde ve kamuda çalışan birçok kişi tezsiz yüksek lisans yapmaktadır. Yada askerlikten kaçmak içim tezsiz yüksek lisans yapılmaktadır. Yüksek Lisans için başvuru yaparken ALES’ten en az 70 puan almanız beklenir, üniversiteler bu puanı daha yukarıya çekebilmektedir. Bazı üniversiteler de yabancı dil puanı istemektedir.

 

Yüksek Lisans savunmasını ve tezini başarılı bir şekilde geçtikten sonra, mezuniyet kutlaması için büyük bir pasta siparişi verebilirsiniz.

Doktora Yapmak

Şimdi Doktora yapma zamanı. Doktora yapmak için en önemli şey çalışacağınız alanda uygun bir danışman akademisyen bulmak olacaktır. Birçok kişi sevdiği alanda danışman bulamadığından farklı alanlara yönelmek zorunda kalabilmektedir. Çünkü belirleyeceğiniz akademisyen ile beraber 4 yılınızı geçireceksiniz, hem anlayışlı olması lazım, hem saygılı olması lazım, hem makale yazmakta yardımcı olması lazım, araştırmalarınızda yönlendirebilecek kapasitede olması lazım, ve en önemlisi de sizin siyasi ve dini ideolojilerinize saygı göstermesi lazım. Eğer bunlara uygun bir akademisyen danışman bulursanız, ALES ve YDS (zorunlu en az 55) puanları almak size zor gelmeyecektir.

 

Yüksek Lisans (Master): 7 veya 8 ders (Bazı üniversitelerde değişebilmektedir) ve Tez konusundan oluşmaktadır. Toplam süre maksimum 3 yıl. 3 yılın sonunda yüksek lisanstan mezun olunmadığı taktirde, öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilmektedir.

 

Doktora (PHD): 7 veya 8 ders ilk iki yılda bitirilmesi gerekmektedir. Daha sonra doktora yeterlilik sınavının başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Doktora yeterlilik sınavı hem yazılı hem sözlü olarak yapılmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora derslerinden sorumlu olunmaktadır. Yeterlilik bittikten sonra tez dönemine başlanmaktadır. Ancak yeterlilikten 2 veya 3 (Bazı üniversitelerde değişebilmektedir) sefer başarısız olması halinde doktora programına yeniden başlamak zorunda kalmaktadır öğrenciler. Tez döneminde her üniversite farklı system uygulamaktadır. TİK diye kısalttığımız Tez İzleme Komitesi 3 ayda bir (bazı üniversitelerde 6 ayda bir) öğrenciden bu süreçte ne yaptığına dair rapor istemektedir Komite en az 3 akademisyenden oluşmaktadır. Tez dönemi boyunca bu komitelerin belli yüzdeliklerinden başarısız olması durumunda Tez konusunun değiştirilmesi yoluna gidilir.

 

Akademisyen Kadroları Nelerdir?

 

Öğretim Elemanları: Tüm akademik personele verilen genel isimdir. Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Uzman, Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör kadrolarının tümü birden nitelenmek istediğinde “öğretim elemanları” terimi kullanılır.

 

Öğretim Üyesi: Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör kadrosunda  olan kişiler öğretim üyesidir. Doktorasını tamamlamış akademisyenlerden oluşur.

 

Öğretim Görevlisi: Genellikle yüksek lisans yada doktora aranmaz Üniversitelerde bünyesinde özellikle Meslek Yüksek Okullarında ders vermek görevini yürütürler.

 

Araştırma Görevlisi: Yüksek lisans yada doktora aşamasındaki  kişilere tanınan bir kadrodur.

Uzman: Üniversitedeki çeşitli birimlerde, uzmanlık gereken işlerde (laboratuvar vb.) görev alırlar.

Akademisyen kadrolarına girmek için neler yapılmalıdır?

 1. Araştırma Görevlisi

Yüksek lisans eğitimi için  üniversiteye Araştırma Görevlisi olmak üzere başvuru yapabilirsiniz.  Bu durumda üniversiteden  maaş almaya başlarsınız ve Araştırma Görevlisi kadrosuna yerleştirilirsiniz. Ancak her yüksek lisans yapan Araştırma Görevlisi olmaz. Gerekli başvuru şartlarını yerine getirmesi ve seçilmesi gereklidir. Araştırma Görevlisi kadrolarını YÖK’ün aşağıdaki sayfasından takip edebilir ve başvurabilirsiniz:

 

https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/ 

2. Öğretim Görevlisi

Üniversiteye adım atmak için diğer bir alternatiftir.   Öğretim Görevlileri üniversitelerde bünyesinde, özellikle Meslek Yüksek Okullarında  ders vermek görevini  yürütürler.  ALES ve YDS istenir, yüksek lisans zorunluluğu yoktur ancak  genelde deneyim talep edilir. Bu kadrolara ile ilgili detaylar / ilanlar  aşağıdaki adreste yayınlanır.

https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/

 

3. YARDIMCI DOÇENTLİK

Doktora çalışması bitiminde Yardımcı Doçent ilanlarını takip etmeniz ve başvurmanız gerekir.  İlanlar her üniversitenin kendi sayfasında yayınlanır. Yardımcı Doçent olarak üniversitede ders verme, araştırma yapmak,  makale vb. yayınları yayınlama faaliyetlerinde bulunursunuz.

4. DOÇENTLİK  

Yardımcı Doçent kadrosunda iken üniversitede ders verme, araştırma yapmak,  makale vb. yayınlamak gibi  faaliyetlerinin her biri  belli bir puan kazandırır. Yeterli  puana erişildiğinde,  Doçent olabilme talebiyle  faaliyetlerinizi içeren dosya  üniversite Rektörlüğüne gönderilir, Doçentlik  Komisyonu önce dosyayı inceler, , uygun ise adayı mülakata çağırır. Mülakatta başarılı olan Yardımcı Doçentler YÖK tarafından kadrosu açılması durumunda Doçentlik için başvuru yapabilir.

5. PROFESÖRLÜK

Doçent olarak  ders verme, araştırma ve yayın yapma etkinliklerine devam edilir ve gerçekleştirilen etkinliklerden puan toplanır.  Gerekli puanı  edildiğinde  Profesörlük kadrosu   için üniversite Rektörlüğüne başvurulur. Dosyası incelenir, YÖK tarafından Profesörlük kadrosu açıldığı taktirde, kadroya başvuru yapılır.   Bu aşama mülakat içermez.

 

 

Kaynaklar:

 1. Yüksek Öğretim Kurumu : yok.gov.tr
 2. memurlar.net
 3. akademikpersonel.org
 4. http://akademisyenler.org/5366-2/
 5. https://www.kamupersoneli.net/

 

 

 

 

Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar
Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.
Ahmet Doğan
Follow Me

Ahmet Doğan

Araştırmacı - Yazar Elektrik - Elektronik Mühendisliğinden 2014'te mezun oldu. Aynı alanda Yüksek Lisans eğitimine devam ederken, aynı zamanda ULUSLARARASI İLİŞKİLER lisans bölümünü okumaktadır. İnsan Hakları alanında ve Mülteci alanında Uluslararası bir Sivil Toplum Kuruluşunda çalışmaktadır.

Akademisyen Olmak” için 18 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir